Miniaturowy komputer do walki z chorobami oczu

09-03-2011, 18:18

Miniaturowe maszyny, które dbają o zdrowie ludzi, nie są już tylko wymysłem twórców fantastyki.

Niedawno wspominaliśmy o tym, że roboty mogą mieć wkrótce swój własny internet. W połączeniu z ich niewielkimi rozmiarami sytuacja ta może wzbudzać niepokój wśród osób obawiających się inwazji maszyn.

>>Czytaj także: Bill Gates coraz niżej w rankingu najbogatszych

Sonda
Miniaturowe komputery będą kontrolowały nasze zdrowie?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan stworzyli naprawdę niewielkich rozmiarów komputer, który podobnie jak prawdziwe desktopy posiada między innymi pamięć oraz mikroprocesor. Dodatkowo wyposażony jest w czujnik ciśnienia i moduł radiowy, który pozwala na przekazywanie informacji do zdalnej maszyny. 

Ładowanie tak niewielkiego urządzenia okazało się niemałym wyzwaniem i ostatecznie stwierdzono, że zamiast wykorzystania indukcji elektromagnetycznej układ zostanie wyposażony w... ogniwo fotowoltaiczne. Już półtorej godziny na słońcu ma w pełni naładować minikomputer, który co kilkanaście minut aktywuje się i przesyła zebrane dane.

Miniaturowy chip
fot. Greg Chen - Miniaturowy chip
By zobrazować skalę, naukowcy umieścili urządzenie na niewielkiej monecie, gdzie zdołało ono pokryć wyłącznie jedną literę. Całość ma być niezwykle pomocna w walce z jaskrą, jednak twórcy nie ukrywają, że marzy im się wizja miniaturowych nadajników kontrolujących pracę wszystkich najważniejszych organów człowieka.

>>Czytaj także: Google inwestuje w witrynę... ułatwiającą pozycjonowanie


Źródło: Computerworld, Engadget
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031