Miejsca, która warto odwiedzić w Toruniu

08-09-2017, 10:50

Toruń – miasto Mikołaja Kopernika, pierników i… wielu, wielu innych atrakcji. Na spacer po Toruniu najlepiej przeznaczyć cały tydzień, a i to wystarczy zaledwie na zobaczenie garstki z bogatego dziedzictwa kulturowego tego pięknego, gotyckiego miasta. Zapraszamy na krótki spacer po Toruniu.

hotel filmar

Toruń jest zaliczany do najstarszych miast w Polsce, prawa miejskie uzyskał w XIII wieku, dokładnie w 1233 r. Obecnie jest szesnastym miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Mimo że leży w sercu Polski wydaje się trochę zapomniany. Rzadko mówi się o nim w kontekście miast zabytkowych i atrakcyjnych turystycznie. A przecież to właśnie w Toruniu jest najwięcej budowli w stylu gotyckim.

Miasto może się poszczycić zachowanymi w dobrym stanie kamienicami zbudowanymi w Średniowieczu, szacuje się, że jest ich tu kilkaset. Taką liczbą równie starych kamienic nie może się poszczycić żadne inne miasto, nie tylko w Polsce ale także w Europie.

Czym dla Warszawy jest ulica Marszałkowska a dla Łodzi Piotrkowska, tym dla Torunia jest ulica Szeroka. To tu toczy się życie kulturalne i towarzyskie, tu znajdziemy najwięcej sklepów, restauracji, ale także galerii, muzeów. Boczne uliczki to z kolei swoista podróż w czasie. Wąskie, kameralne, otoczone starymi budynkami, idealne do długich, niespiesznych spacerów. Ulica Szeroka łączy ze sobą dwa rynki: na Starym i Nowym Mieście. Na Stare Miasto (niegdyś po prostu miasto) wchodziło się przez osiem bram. Do dziś zachowały się tylko trzy. Warto zwrócić na nie uwagę, utrzymane w gotyckim stylu, czarują majestatycznym dostojeństwem i charakterystycznymi zdobieniami. Zachowane bramy to: Żeglarska, Klasztorna i Mostowa.

Średniowieczny Ratusz Miejski to nie tylko znajdujące się w nim Muzeum Okręgowe i wieża widokowa. To budynek, któremu warto poświęcić choć chwilę uwagi. Pierwotnie miał 12 dużych sal, 52 komnaty i 365 okien. Ilość okien zmieniała się co cztery lata, w roku przestępnym wybijano jedno dodatkowe okno, by na trzy kolejne z powrotem je zamurować. Do dziś nie zachował się średniowieczny rozkład pomieszczeń, ale mimo to warto Ratusz zwiedzić.

Przed Ratuszem znajduje się słynny pomnik Mikołaja Kopernika, który jak wiadomo, urodził się właśnie w Toruniu. W mieście słynnego astronoma nie mogło zabraknąć także Planetarium. Każdy, kto interesuje się sprawami kosmosu, powinien koniecznie się tam udać. Dzięki ciekawym pokazom multimedialnym można bliżej poznać budowę planet i galaktyk, dowiedzieć się o kosmosie wielu ciekawych, nierzadko mało znanych, rzeczy.

Toruń może poszczycić się także wspaniałym Kościołem Mariackim, oczywiście wybudowanym w stylu gotyckim. Szczególną atrakcją są tu koncerty organowe. Toruńskie renesansowe organy zalicza się do jednych z najlepszych w Polsce. Sam kościół wart jest obejrzenia choćby ze względu na charakterystyczne dla Gotyku polichromie i stalle.

Spacerując ulicami Torunia, można natknąć się na pomnik małego pieska. Nie jest to byle jaki piesek, ale Filuś, ulubieniec profesora Filutka. Obaj to postaci znane czytelnikom „Przekroju”, wyszli spod ręki znakomitego rysownika Zbigniewa Lengrena. Co roku w imieniny rysownika pod pomnikiem organizowane są liczne atrakcje. Ten dzień jest szczególny jeszcze z jednego powodu – każdy, kto pogłaszcze pomnik małego pieska i pomyśli życzenie, może liczyć na jego spełnienie.

Toruń jako miasto nadwiślańskie chętnie korzystał z dobrodziejstwa położenia nad rzeką. Znakomitą większość towarów handlowych spławiano Wisłą w kierunku Gdańska i Krakowa. Tradycje flisackie kontynuowano z pokolenia na pokolenie. I chociaż dziś flisactwo nie jest w modzie, toruński pomnik Flisaka nie powinien nikogo dziwić. Wiąże się z nim także pewna legenda. Ponoć to właśnie młody flisak wyprowadził z miasta ogromną ilość żab, które poszły za nim uwiedzione grą na skrzypcach.

Toruński hotel Filmar (www.hotelfilmar.pl) to idealne miejsce, by solidnie wypocząć po całodziennym spacerze i zebrać siły na kolejny dzień. Nocleg w luksusowo wyposażonym, posiadającym saunę, jacuzzi i salę fitness, a także restaurację i lobby bar hotelu, będzie ukoronowaniem niezwykłej wycieczki po Toruniu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.