Microsoft zablokuje rejestrację "App Store"?

13-01-2011, 21:44

Zdaniem koncernu nazwa jest zbyt ogólna i odnosi się do każdego sklepu z aplikacjami, a nie tylko tego, który należy do Apple'a. Nie brak jednak przykładów z przeszłości, gdy słowa powszechnie używane były zastrzegane.

Firma Apple jeszcze w roku 2008 złożyła w Amerykańskim Urzędzie Patentowym wniosek o zarejestrowanie nazwy "App Store". Decyzja w tej sprawie wciąż nie zapadła. Tymczasem Microsoft zwrócił się do Urzędu, by ten nie dopuścił do zastrzeżenia tej nazwy - podaje serwis BBC News.

Sonda
Czy nazwa "App Store" powinna zostać zastrzeżona?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Jako powód koncern podaje fakt, że określenie "App Store" jest zbyt ogólne i powszechnie używane, nie tylko w kontekście sklepu z aplikacjami Apple'a. Inni producenci smartfonów, którzy także uruchamiają podobne serwisy, z nazwy tej korzystać nie mogą. Dla Microsoftu byłoby to jednoznaczne z wyrażeniem zgody także na zastrzeżenie "toy shop" (sklep z zabawkami) czy "shoe shop" (sklep z butami).

Wniosek Apple'a nie jest pozbawiony szans. Określenie na dobre zagościło już w języku. Za jego twórcę i głównego popularyzatora uznać należy także amerykańską firmę. Poza tym precedens już jest - Facebook zastrzegł bowiem słowo "face", czyli "twarz". Sama Apple także jest "posiadaczem" pewnej puli słów powszechnie używanych - Apple, Aqua, Bonjour, Carbon, Charcoal, Chicago, Cocoa, Gadget, Instruments czy Leopard.

>> Czytaj także: Facebook może zastrzec słowo "face"

Nie jest jasne, dlaczego koncern z Redmond zdecydował się na zgłoszenie protestu dopiero teraz. Nie można jednak nie dostrzec związku z faktem niedawnego uruchomienia Mac App Store, gdzie do pobrania są aplikacje dla komputerów Apple'a.


Następny artykuł » zamknij

TP wprowadzi nowe Liveboxy

Źródło: BBC News, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag patentytag Microsofttag Mac App Storetag Appletag App Store
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930