Microsoft: więcej dokumentacji i interoperacyjności

01-07-2008, 13:14

Nowe działania na rzecz interoperacyjności ogłosił wczoraj Microsoft. Firma opublikowała dokumentację protokołów wykorzystywanych w swoich produktach. Producent Windowsa ogłosił też inicjatywy na rzecz przenośności danych pomiędzy OOXML i innymi formatami dokumentów.

Ogłoszone działania mają związek z deklaracjami, jakie Microsoft przedstawił w lutym br. Firma zobowiązała się wtedy do zwiększenia otwartości i zgodności operacyjnej swoich produktów m. in. poprzez poprawienie zgodności ze standardami branżowymi i promowanie możliwości w zakresie przenoszenia danych.

Teraz firma przeszła do realizacji tych zobowiązań. Microsoft opublikował w portalu MSDN dokumentację dotyczącą protokołów wykorzystywanych w programach Office 2007, Microsoft Office SharePoint Server 2007 oraz Microsoft Exchange Server 2007. To ważne, bo dotychczas szczególnie deweloperzy aplikacji dla Linuksa mieli problemy z tworzeniem programów dobrze współpracujących z tymi produktami.

Co więcej, koncern opublikował ponad 5 tys., stron dokumentacji dotyczącej formatów .doc, .xls, .xlsb oraz .ppt. Dzięki tej dokumentacji deweloperzy będą mogli łatwiej tworzyć aplikacje współpracujące z MS Office. Firma z Redmond już w kwietniu publikowała próbkę tych materiałów, aby zebrać opinie na jej temat od społeczności deweloperów.

Microsoft ogłosił też, że będzie pracował nad konwerterem tłumaczącym dokumenty OOXML na HTML. Dzięki temu niezależni twórcy oprogramowania będą mogli tworzyć aplikacje wyświetlające dokumenty OOXML w przeglądarce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Codeplex.

Sonda
Co sądzisz o działaniach Microsoftu na rzecz interoperacyjności?
  • Myślę, że to przełom w filozofii Microsoftu
  • Nic specjalnego. To tylko efekt nacisków KE
  • Nie mam zdania na ten temat
wyniki  komentarze

To nie wszystkie inicjatywy związane z przenośnością danych. Microsoft zapowiedział również współpracę z Uniwersytetem w Pekinie nad opracowaniem translatorów dla Uniform Office Format (otwartego formatu dla programów biurowych opracowanym w Chinach), dzięki czemu użytkownicy Office będą mieli więcej możliwości związanych z otwieraniem i zapisywaniem dokumentów UOF w programach Office 2007 i 2003.

Microsoft chce również opracować narzędzia PowerTools, które ułatwią administratorom zarządzanie dokumentami OOXML.

Wielu komentatorów zwraca uwagę na to, że firma z Redmond nie kieruje się wyłącznie altruizmem. Przede wszystkim Komisja Europejska wciąż prowadzi postępowania antymonopolowe przeciwko amerykańskiemu koncernowi, a kroki na rzecz interoperacyjności mogą ją ułagodzić. Z drugiej jednak strony podjęte przez Microsoft działania mogą być sygnałem tego, że faktycznie firma uznała wygraną standardu ODF.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Microsoft
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31