Microsoft vs. Opera: nie robimy nic złego

16-12-2007, 16:25

Użytkownicy komputerów mają pełną swobodę w wyborze używanego oprogramowania - uważa Microsoft i odrzuca zarzuty Opery Software, jakoby stosował nieuczciwe praktyki ograniczające konkurencję na rynku. Dowodem na potwierdzenie tej tezy może stać się... sukces Firefoksa.

W mijającym tygodniu producent alternatywnej przeglądarki internetowej złożył do Komisji Europejskiej skargę na giganta z Redmond. Norweska firma zarzuciła Microsoftowi monopolistyczne działania. Jej zdaniem, dodając Internet Explorer do systemu operacyjnego Windows, Microsoft dąży do ograniczenia konkurencyjnych produktów.

Opera oczekuje od Komisji nakazania gigantowi usunięcia z systemu swojej przeglądarki, bądź umożliwienie dokonania przez użytkownika jej wyboru podczas procesu instalacyjnego.

Tymczasem przedstawiciele amerykańskiego koncernu uważają, że integracja IE z Windowsem nie szkodzi i nie ogranicza nikogo. Zdaniem Microsoftu, Internet Explorer jest dodawany do systemu już od ponad dziesięciu lat z myślą o wygodzie użytkowników, którzy tak czy inaczej nadal mają wybór i mogą zainstalować wybraną przez siebie przeglądarkę, wskazując ją jako domyślną w systemie. Identyczną możliwość mają producenci sprzętu komputerowego, którzy sprzedają go z preinstalowanym Windowsem - uważa gigant.

Opera w swej walce zyskała oficjalne wsparcie Europejskiego Komitetu dla Interoperacyjnych Systemów (ECIS), w skład której wchodzi razem z takimi firmami jak IBM, Adobe, Nokia, Red Hat, Oracle, czy też Sun Microsystems.
"Microsoft odbiera użytkownikom możliwość prawdziwego wyboru" - uważa Thomas Vinje, prawnik reprezentujący interesy wymienionych firm.

Jeśli dojdzie do starcia Opery i Microsoftu przed sądem, nieoczekiwanie ważną rolę w procesie może odegrać Firefox i kwestia jego popularności. Przeglądarka ta zdobywa już średnio 40 proc. europejskiego rynku, zbliżając się w niektórych krajach do magicznego progu 50 proc.

Producent Internet Explorera może wykorzystać ten fakt jako potwierdzenie swej tezy o nieograniczaniu konkurencji na rynku twierdząc, iż skoro Firefox zdołał podbić serca mieszkańców UE, równie dobrze mogłaby to uczynić Opera. Jeśli tak nie jest, przyczyną tego stanu rzeczy nie jest działalność Microsoftu, a co najwyżej słaba jakość produktu oferowanego przez norweską firmę.

Następny artykuł » zamknij

Kable do lamusa w Moskwie

Źródło: Heise, ArsTechnica
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31