Microsoft przeprasza za "ciche" aktualizacje

14-09-2007, 10:15

Nawet gdy użytkownik Windows wyłączy automatyczne aktualizacje, niektóre pliki na jego komputerze są i tak modyfikowane przez Windows Update (WU) - takie informacje pojawiły się na forach dyskusyjnych i zostały potwierdzone. Microsoft tłumaczy, że to konieczne dla skutecznego działania WU i przeprasza za brak przejrzystości.

Na forach dyskusyjnych pojawiły się informacje o tym, że niezależnie od woli użytkownika Windows Update modyfikuje dziewięć małych plików wykonywalnych na komputerach z systemami Windows XP oraz Windows Vista. Informacja ta została potwierdzona przez eWeek Labs oraz serwis Windows Secrets.

Na obawy użytkowników odpowiedzieli pracownicy Microsoftu. Wyjaśnili oni, że modyfikacja wspomnianych plików jest konieczna, bo samo Windows Update musi się aktualizować od czasu do czasu. Bez tej autoaktualizacji klient WU przestałby działać poprawnie i nie byłby w stanie dostarczać nowych poprawek.

Nate Clinton napisała ponadto na blogu Microsoft Update Product Team, że klient WU nie aktualizował się, gdy automatyczne aktualizacje są wyłączone.

To zapewnienie nie współgra jednak dobrze z wpisem na blogu Windows Vista, gdzie Nick White napisał, iż autoaktualizacja odbywa się niezależnie od tego, czy użytkownik zdecydował się na automatyczne aktualizacje, czy nie. Również Windows Secrets donosi, że pliki są modyfikowane niezależnie od ustawień użytkownika.

Mimo wszystko Nick White przeprosił w imieniu Microsoftu i przyznał, że jego firma powinna być bardziej transparentna w takich kwestiach. Warto dodać, że WU działa w taki sposób już od lat.

Następny artykuł » zamknij

Nowy ReactOS

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy