Microsoft poszerzy współpracę z rządem

09-11-2006, 06:43

Wicepremier Ludwik Dorn spotkał się w Warszawie z Kevinem Turnerem, Dyrektorem Zarządzającym Microsoft Corporation. Na spotkaniu mówiono o inwestycjach w polską młodzież, bezpieczeństwie elektronicznym oraz o inicjatywie powołania Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-Administracji.

Ludwik Dorn wyraził zadowolenie z dotychczasowej współpracy, a w szczególności z powstania Centrum Innowacji w Poznaniu. Tematem rozmów było też funkcjonowanie Społecznych Centrów Internetowych, które mają zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu Polaków.

Inwestycje w Polską młodzież mogą być obiecujące zarówno dla naszego kraju, jak i dla Microsftu. Na spotkaniu nie omieszkano wspomnieć, że Polacy byli najliczniejszą grupą, która trafiła ostatniego lata na praktyki do Redmond. Młodzi informatycy zapracowali sobie na ten sukces. W międzynarodowym konkursie Imagine Cup trzech polskich studentów zajęło całe podium miejsca w dziedzinie algorytmów.

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa elektronicznego, to ustalono, że dotychczasowe porozumienie udostępniające polskiemu rządowi dostęp do kodu źródłowego Windows zostanie rozszerzone o aplikacje Office System, a przede wszystkim o współpracę w obszarze kryptografii i współpracy ekspertów obu stron dotyczącej bezpieczeństwa systemów komputerowych.

Przedstawiono również inicjatywę powołania Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-Administracji. Ma ona pozwolić samorządom na zmniejszenie kosztów wdrażania rozwiązań informatycznych. Firma z Redmond zobowiązała się do sfinansowania pierwszego projektu i promowania idei tworzenia rozwiązań, które obejmowałyby nie tylko samo oprogramowanie, ale także dokumentację, szkolenia i dalszy rozwój.

Wicepremier Ludwik Dorn stwierdził, że takie inicjatywy nie tylko pozwolą na wdrożenie najnowszych technologii, ale także przyczynią się do budowania kadr informatycznych w administracji. Podkreślił przy tym nadrzędną zasadę neutralności technologicznej pastwa i jednocześnie wyraził zadowolenie z faktu, że światowi liderzy technologii poważnie traktują potrzeby polskiego rynku.

Następny artykuł » zamknij

Google rozprowadziło robaka

Źródło: MSWiA
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy