Microsoft ogłosił zwycięstwo... ODF

21-06-2008, 11:10

"ODF wyraźnie wygrał" – takie słowa padły z ust przedstawiciela Microsoftu w czasie dyskusji panelowej na Red Hat Summit w Bostonie. Z wypowiedzi pracownika Microsoftu wynika, że zakres wsparcia dla otwartego formatu dokumentacji ze strony koncernu może się niebawem zwiększyć.

Przedstawiciel Microsoftu Stuart McKee na konferencji zorganizowanej przez Red Hat nie tylko mówił o zwycięstwie formatu ODF, ale również wyjaśnił dlaczego w chwili obecnej format ten nie jest wspierany przez oprogramowanie Microsoftu.

- Zaimplementowanie ODF w środku cyklu rozwoju oprogramowania nie było możliwe - mówił McKee - Nie mogliśmy tego zrobić w czasie wydawania Office 2007. Teraz oczekujemy i jesteśmy zobowiązani zrobić coś więcej niż tylko translatory (z formatu ODF na OOXML – red.).

Z zapowiedzi jakie padły w Bostonie jasno wynika, że nie ma mowy o połączeniu formatów ODF i OOXML. Microsoft może jednak włączyć się w rozwój ODF. Nagła zmiana postawy Microsoftu może zaskakiwać. Jeszcze nie tak dawno firma z Redmond agresywnie dążyła do ustanowienia swojego formatu (OOXML) standardem ISO co miało pomóc w konkurowaniu z ODF.

McKee przyznał w czasie swojego wystąpienia, że Microsoft za późno włączył się do gry. Przyznał, że walka pomiędzy formatami mogłaby się potoczyć inaczej, gdyby Microsoft wcześniej zaczął rozmowy z organizacjami normalizacyjnymi.

Sonda
Czy wierzysz w to, że Microsoft uznał zwycięstwo ODF?
  • Tak
  • Nie
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

W opinii uczestniczącego w dyskusji Douglasa Johnsona związanego z firmą Sun, Microsoft może skorzystać na szerszym wsparciu dla ODF. Według niego na rynku pakietów biurowych , który był zdominowany przez Microsoft, wcześniej po prostu nie przejmowano się otwartością standardów. Teraz to się zmieniło i dość nieoczekiwanie dominujący gracz został przymuszony do konkurencji.

O wygranej formatu ODF będzie można mówić bez wahania, gdy Microsoft pokaże "coś więcej niż translatory". Trudno też mówić o pełnym zwycięstwie ODF, jeśli Microsft nie chce porzucić swojego standardu. Firma uzasadnia jego utrzymywanie tym, że jest on lepiej niż ODF przystosowany do niektórych funkcji.

Z drugiej jednak strony OOXML ma takie samo zastosowanie jak ODF (ten sam cel stosowania i typ aplikacji). W tym miejscu można więc wrócić do pytania zadawanego Microsoftowi od dawna: po co komu kilka standardów? Czy tylko po to, aby mieć jakiś wybór?


Źródło: PC WORLD
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031