Microsoft: IE załatamy wcześniej

21-01-2010, 07:09

Względy bezpieczeństwa, niepokój klientów, a także zapewne obawy o własną pozycję na rynku skłoniły Microsoft do szybszego wydania łatki do Internet Explorera.

Grudniowe ataki na przeszło 20 firm informatycznych możliwe były m.in. dzięki wykrytej niedawno luce w przeglądarce Internet Explorer. Ponieważ rzadko kto wierzył, że Microsoft wyda patcha w innym terminie niż pierwszy wtorek lutego, Niemcy i Francja zaleciły przynajmniej tymczasowe przejście na alternatywne aplikacje do przeglądania stron internetowych. Rządowe agendy uznały bowiem, że dla użytkowników może być to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

>>Czytaj więcej: IE: Także Francja odradza tę przeglądarkę 

Amerykański koncern przyznał, że konsekwencje błędu w jego przeglądarce znacznie już przekroczyły to, co zwykle się dzieje w takich sytuacjach - podaje BBC News. Nie bez znaczenia są także zapewne apele europejskich agend rządowych - zachęcanie do rezygnacji z Internet Explorera może negatywnie odbić się na udziale przeglądarki w europejskim rynku, gdzie i tak już teraz konkurencja ze strony Firefoksa jest coraz silniejsza.

Według StatCounter z przeglądarki Mozilli korzysta 40 procent europejskich użytkowników, podczas gdy z IE około 45 procent - różnica jest więc niewielka. Stąd decyzja o przyspieszeniu prac. Patch do aplikacji ma pojawić się dzisiaj. Microsoft podkreślił, że problem dotyczy przede wszystkim wersji 6.0, zalecił jednak aktualizację do wersji 8.0.

Niezwykle rzadko zdarza się, by Microsoft publikował poprawki do swoich aplikacji w innych terminach niż zwyczajowo przyjęte. W tym jednak wypadku zdecydowały zapewne nie tylko względy bezpieczeństwa użytkowników, ale także wizerunku firmy. Ten bowiem mógłby jeszcze bardziej ucierpieć, gdyby firma czekała kolejne dwa tygodnie z aktualizacją przeglądarki. Nie mówiąc już o tym, że w tym czasie umocniłyby się konkurencyjne aplikacje - Firefox, Safari, Opera czy Chrome.

>> Czytaj także: Microsoft: IE "pomógł" w ataku na Google


Następny artykuł » zamknij

Apple zamieni Google na Bing?

Źródło: BBC News, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30