Microsoft i Novell ujawniają swoje plany

14-02-2007, 09:48

O porozumieniu Microsft-Novell było już głośno, ale jak dotąd nikt nie podawał szczegółów dotyczących tego jak dokładnie ma wyglądać interoperacyjność Linuxa i Windowsa w wizji obydwu firm. W tym tygodniu plany związane z listopadowym porozumieniem zostały sprecyzowane.

Microsft i Novell planują m. in. udostępnienie systemu SLES 10 na serwerze wirtualizacyjnym Virtual Server 2005 R2 service pack 1. System Novella będzie można uruchomić również na nowej wersji Windows Server (o nazwie kodowej Longhorn) za pomocą oprogramowania "hipervisor" rozwijanego pod nazwą kodową Viridian.

Longhorn stanie się dostępny na SLES 10 dzięki środowisku wirtualizacji Xen, które zostanie wbudowane w system od Novella.

Na pierwszy rzut oka te zapowiedzi nie wydają się niczym nadzwyczajnym, bo już we wcześniejszych planach Viridian miał wspierać Linuksa. Jak jednak mówi John Jaffe z firmy Novell, Microsoft nie chciał troszczyć się o interoperacyjność na wysokim poziomie, a poparcie Microsoftu dla Novella może generalnie napędzić pracę w kierunku lepszego współdziałania Windowsa a Linuksa.

Microsoft i Novell będą również wspólnie pracować nad wsparciem dla WS-Management, które zostanie wbudowane w narzędzia Novell ZenWorks Orchestrator oraz Microsoft System Centre Operations Manager 2007. Duże znaczenie będzie tutaj miała współpraca Novella ze społecznością open source nad opracowaniem otwartej implementacji specyfikacji WS-Management.

Planowane są również prace nad interoperacyjnością usług Active Directory od Microsoft oraz eDirectory od Novella, ale szczegóły na ten temat zostaną podane później.

Klienci chcą interoperacyjności


Analityków cieszy fakt, że Novell i Microsft powoli przechodzą od słów do czynów. Warto wspomnieć, że już wcześniej usłyszeliśmy zapowiedzi dotyczące sojuszu z Microsoftem ze strony Novella. Firma zdecydowała, że wprowadzi do swojej dystrybucji pakietu biurowego OpenOffice.org obsługę formatu Open XML.

Mimo, że społeczność open source nadal patrzy na wszystko nieprzychylnie, to wbrew wcześniejszym doniesieniom agencji Reuters nie ma w tej chwili możliwości aby zmusić Novella do odstąpienia od porozumienia chyba, że twórcy jądra Linuksa zdecydują się na zmianę licencji na GPL 3, co jest mało prawdopodobne.

Wygląda na to, że klientom porozumienie odpowiada. Od listopada Microsoft sprzedał ponad 35 tys. certyfikatów pozwalających na uzyskanie wsparcia technicznego dla systemu Suse Linux. Wśród klientów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z takiej opcji znalazła się sieć sklepów Wal-Mart oraz Deutsche Bank.

Również koncern Peugeot Citroen wybrał przesiadkę Suse, gdyż jego przedstawiciele uznali, że system ten dobrze wpasuje się w struktury informatyczne oparte dotychczas na Windows. Na uwagę zasługuje fakt, że to jedna z największych migracji na open source na terenie Europy.


Tematy pokrewne:  

tag Novelltag Microsoft
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930