Microsoft i Google: Czas na Arabów!

26-04-2010, 17:43

Świat arabski, mimo dynamicznego rozwoju, wyraźnie odstaje w kategoriach związanych z rynkiem internetowym. Dwie amerykańskie firmy - Google i Microsoft - chcą to jednak zmienić.

5 procent mieszkańców świata posługuje się na co dzień językiem arabskim. Mimo to zaledwie 1 procent zawartości sieci dostępny jest w tym języku. Krajom arabskim bardzo szybko przybywa użytkowników internetu, a same koszty dostępu do niego maleją. Największe światowe firmy nie wykazywały jednak nimi do tej pory większego zainteresowania. Ma to ulec zmianie.

Microsoft i Google zapowiedziały wspólnie podjęcie działań mających na celu nie tylko uporządkowanie internetu, ale także jego wzrost. Firma z Mountain View pracuje obecnie nad wieloma inicjatywami, które Arabom mają dać możliwość rozwoju handlu internetowego czy serwisów informacyjnych. Wydaje się, że to właśnie ich brak sprawia, że rynek usług online jest bardzo ubogi.

W 2009 roku wartość reklamy online w krajach arabskich wyniosła 90 milionów dolarów, podczas gdy w samej Wielkiej Brytanii była to kwota rzędu 5,3 mld dolarów - informuje agencja Reuters.

Obie firmy uznały język arabski za jeden z dziesięciu najważniejszych, którym należy poświęcić najwięcej uwagi. O tym, że działania są potrzebne, niech świadczy fakt, że arabska Wikipedia zajmuje dopiero 24 miejsce z liczbą 125 tys. artykułów. Wyżej znajdują się wersje m.in. esperancka, katalońska czy fińska.

Największe państwo regionu - Egipt - zainwestuje w ciągu najbliższych czterech lat 1 miliard dolarów w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, dzięki czemu liczba użytkowników szybkiego internetu wzrośnie do 20 procent (z 5 procent obecnie). Co ważne, większość z nich nie mówi po angielsku, w związku z czym kluczowe znaczenie ma uruchomienie jak największej liczby usług w języku arabskim.


Następny artykuł » zamknij

Twitter kupuje kolejny startup

Źródło: Reuters
Tematy pokrewne:  

tag Microsofttag Googletag Egipttag arabski
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031