Microsoft: Holograficzne okulary HoloLens mogą rozwinąć internet przedmiotów - wideo

30-04-2015, 09:33

HoloLens to urządzenie Microsoftu, które ma rozszerzać naszą rzeczywistość o wyświetlane w polu widzenia wirtualne hologramy. Microsoft zaprezentował ciekawe przykłady ich użycia, także w połączeniu z robotem.

Trwa konferencja Build organizowana przez Microsoft i nie brakuje smaczków. Microsoft ogłosił m.in., że ułatwi przenoszenie aplikacji z Androida i iOS na Windows 10. Co więcej, Microsoft chce generalnie ułatwić tworzenie uniwersalnych aplikacji, które będzie można integrować z Cortaną, Xbox Live, a także... z hologramami. Hologramy to szczególnie ciekawa historia. 

HoloLens i aplikacje w hologramach

Na początku tego roku Microsoft przedstawił projekt HoloLens. Jest to holograficzny komputer albo holograficzne okulary, jak kto woli. Urządzenie jest nieco masywniejsze od Google Glass i nieco lżejsze niż  systemy wirtualnej rzeczywistości. Jego zadaniem jest wyświetlanie wirtualnych przedmiotów (tzw. hologramów) w polu widzenia użytkownika. Dzięki temu użytkownik będzie mógł np. oglądać wirtualną makietę projektu, nad którym pracuje. 

Przy okazji konferencji Build zaprezentowano działanie tego urządzenia i ujawniono kolejne filmy opisujące jego zastosowania. Na konferencji zaprezentowano m.in. pokój, w którym znajdują się wirtualne przedmioty oraz aplikacje przypominające obrazy "wieszane" na ścianach lub po prostu w przestrzeni użytkownika.

Microsoft udostępnił również film ukazujący w jaki sposób tę technologię chce wykorzystać firma Trimble. Film prezentuje koncepcję rozwiązania do wizualizacji projektów architektonicznych.

HoloLens, robot i internet przedmiotów

Na konferencji Build pokazano również rozwiązanie, które mogłoby pomóc w nauczaniu anatomii, ale wszystkie te pomysły bledną przy jednym, moim zdaniem szczególnie ciekawym. Microsoft zaprezentował wirtualnego robota, który jest hologramem umieszczonym na fizycznym, o wiele prostszym robocie. Dodatkowo hologramy wyświetlające się wokół robota mogą służyć jako interfejs sterujący. Jest to niesamowita propozycja połączenia rozszerzonej rzeczywistości oraz robotów, a w przyszłości może również internetu przedmiotów. 

Tego typu rozwiązań będzie w przyszłości więcej i nie tylko Microsoft o tym myśli. Niedawno firma Magic Leap prezentowała w jaki sposób może wyglądać biuro z elementami rozszerzonej rzeczywistości. W przypadku Magic Leap nie wiemy, czy jest to koncepcja czy pokaz gotowego produktu. Microsoft przedstawia HoloLens jako produkt niemal gotowy. Osoby, które już z niego korzystały, mówią o niesamowitych wrażeniach. Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że obecnie widzimy dobrze przygotowane prezentację. Inną rzeczą będzie wypuszczenie produktu w świat i przekonanie się, czy np. aplikacje w hologramach naprawdę ułatwiają pracę.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031