Microsoft dla trzeciego sektora

30-01-2008, 19:48

Po piętnastu miesiącach trwania akcji "Microsoft dla non-profit" w ramach którego organizacje non-profit mogły niemal bezpłatnie otrzymać oprogramowanie giganta z Redmond, Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki przekazało prawie pięć tysięcy licencji firmom z trzeciego sektora.

W ramach programu "Microsoft dla non-profit", amerykański producent systemów operacyjnych przekazuje swoje produkty uprawnionym do tego organizacjom pozarządowym czyli tzw. trzeciemu sektorowi. Jedynym kosztem, jaki ponosi organizacja, jest opłata administracyjna w wysokości około 4 proc. wartości oprogramowania oraz podatek VAT.

Beneficjentami programu mogły zostać organizacje pożytku publicznego zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, fundacje i stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą humanitarną, organizacje kościelne działające w zakresie działalności pożytku publicznego oraz muzea i biblioteki publiczne (dotyczy tylko publicznie udostępnianych komputerów).

Od inauguracji programu we wrześniu 2006 roku zrealizowano w sumie 350 zamówień na oprogramowanie, złożonych przez polskie organizacje III sektora, w ramach których przekazano 4832 licencje na oprogramowanie o wartości rynkowej przekraczającej 5 mln zł. Każda z organizacji, które wzięły udział w programie zaoszczędziła w ten sposób średnio około 14 tys zł.

Wśród organizacji, które skorzystały z programu jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacja im. Agnieszki Osieckiej "Okularnicy" oraz Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

"Minimalne koszty" również za wolne oprogramowanie

Warto zauważyć, że na stronie technologie.org.pl, na której organizacje trzeciego sektora na bardzo preferencyjnych warunkach nabywać mogą oprogramowanie Microsoftu, MKS_Vir, Lefthand oraz sprzęt firmy Cisco, kupić można... darmowy system operacyjny Ubuntu.

Jak tłumaczą na stronie organizatorzy akcji, zamówienie Ubuntu wiąże się z opłatą administracyjną pokrywającą koszty przetworzenia zamówienia i wysyłki płytki z Banku Drugiej Ręki. System operacyjny, który każdy może za darmo ściągnąć z internetu, w Banku Drugiej Ręki kosztuje 9,99 PLN.

Dodatkowego "smaku" całej sprawie dodaje fakt, że informacje o wydaniach Ubuntu są bardzo nieaktualne. W opisie systemu operacyjnego, czytamy, że jesienią pojawić się ma Edgy Eft (Ubuntu 6.??). Oficjalną premierę ta edycja Ubuntu miała 26 października 2006 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w opisie Ubuntu bardzo wyraźnie zaakcentowano fakt, że dystrybucja ta jest wolnym oprogramowaniem, które każdy może bezpłatnie ściągnąć z internetu. Nasuwa się jednak pytanie, po co je w takim razie sprzedawać?

Tematy pokrewne:  

tag trzeci sektortag NGOtag Microsofttag licencje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy