Microsoft daje programy za darmo... startupom

06-11-2008, 09:04

Microsoft chce wspomóc raczkujące firmy, dając im darmowe oprogramowanie. W ramach programu o nazwie BizSpark przedsiębiorstwa otrzymają darmową licencję na produkty serwerowe i narzędzia dla programistów na okres trzech lat. Koncern nie ukrywa, że chodzi o konkurencję z produktami open source.

Program Biz Spark został przedstawiony w czasie imprezy Web 2.0 Summit w San Francisco.

Do BizSpark może zakwalifikować się prywatna firma, która działa na rynku nie dłużej niż 3 lata i posiada roczny przychód mniejszy niż 1 mln USD. Dodatkowo firma ta musi się zajmować rozwijaniem usług lub aplikacji online.

Firma musi również uzyskać nominację do programu ze strony jednego z wybranych partnerów Microsoftu. Wśród tych partnerów znajdują się inwestorzy, inkubatory technologiczne i agencje rozwoju, m.in. Venture Capital Association (NVCA) oraz European Business Angel Network (EBAN).

W ramach programu możliwe będzie otrzymanie darmowych licencji na takie produkty jak Windows Server, Visual Studio, SQL Server, Office SharePoint Portal Server, BizTalk Server i in. Startupy otrzymają również subskrypcję MSDN oraz dostęp do przedpremierowych wersji oprogramowania Azure.

Microsoft już wcześniej oferował darmowe oprogramowanie dla startupów, ale były to wersje z ograniczonymi możliwościami. W ramach BizSpark firmy otrzymają pełne wersje produktów.

Dzięki takiemu wsparciu startupy mogą mieć łatwiej. Ich założyciele nie będą zmuszeniu do wydawania tysięcy dolarów na oprogramowanie. Program jest jednak korzystny także dla Microsoftu, który wychowa sobie przyszłych klientów biznesowych.

W wydanych przez Microsoft materiałach prasowych pierwsi beneficjenci BizSpark mówią o tym, jak skomplikowane są produkty open source i jak łatwe w obsłudze są produkty firmy z Redmond. Podkreślają też, że produkty open source nie oferują wsparcia technicznego na takim poziomie, jak produkty Microsoftu. Te wypowiedzi wydają się tłumaczyć intencje Microsoftu związane z BizSpark.

Jednym z pierwszy uczestników BizSpark jest firma ZocDoc z Nowego Jorku. Oferuje ona usługę online umożliwiającą znalezienie lekarza i zamówienie wizyty online. Firma otrzymała licencje na produkty Microsoft's Visual Studio, SQL Server oraz Windows Server.

Nie tylko Microsoft ma programy dla startupów. Podobny program oferuje firma Sun, która dostarcza swoje oprogramowanie wraz z wybranymi produktami open source.


Tematy pokrewne:  

tag ZocDoctag Web 2.0 Summittag startupytag MSDNtag Microsofttag BizSpark
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31