Metody parzenia kawy - alternatywa dla kawiarnianego ekspresu

07-04-2021, 11:19

Udając się do kawiarni oczekujemy kawy o najlepszym smaku i aromacie. Wchodząc do lokalu widzimy okazały ekspres, wykorzystujący najnowsze rozwiązania technologiczne, które mają zagwarantować najwyższą jakość napoju i wydobyć maksymalną moc z wnętrza ziaren. Oczywiście tego typu ekspresy są doskonałym rozwiązaniem dla kawiarni obsługujących gości przez cały dzień. Liczy się tu niewątpliwie nie tylko jakość, ale i czas przyrządzania espresso. Jeśli jednak lubimy cieszyć się smakiem kawy w zaciszu własnego domu, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy poświęcili procesowi jej parzenia trochę więcej uwagi.

Kawa alternatywna — niecodzienne metody parzenia kawy

Większość z nas zapewne posiada w domu ekspres do kawy. Tradycyjny, przelewowy ekspres z dzbankiem to ciekawy dodatek retro w każdej kuchni. Jednak od posiadania tego urządzenia nie jest uzależnione to, czy będziemy mogli cieszyć się doskonałym smakiem kawy, czy nie. Od pewnego czasu bowiem ogromnym zainteresowaniem cieszą się alternatywne metody parzenia kawy, a co za tym idzie, akcesoria baristyczne są z dnia na dzień bardziej dostępne w sklepach z asortymentem wyposażenia domu.

Dripper — alternatywna metoda pierwsza

Drip / Dripper to przyrząd, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa "drip", czyli "przelewać". Polega ona na zalewaniu świeżo zmielonych ziaren kawy umieszczonych w specjalnym papierowym filtrze, spoczywającym w wykonanym ze szkła lub plastiku dripperze. Metoda ta pozwala na wydobycie najsubtelniejszych nut smaku i aromatu z naszych ziaren. Cały proces parzenia napoju w dripperze wymaga precyzji. Kawy nie należy zalewać całą zagotowaną wodą. Na początek wlewamy około 50 ml w celu oczyszczenia kawy z dwutlenku węgla, z którym ziarna związały się w trakcie mielenia. Po upływie 30 sekund możemy kolistym ruchem dolać pozostałą część wody, a gdy całość spłynie z filtra do naczynia możemy cieszyć się pełnią smaku kawy.

Chemex — brat drippera z New York MoMA

Wynalazcą tego urządzenia jest Peter J. Schlumbohm, który w swój oryginalny zaparzacz do kawy przemienił laboratoryjny lejek. Doceniony przez krytyków eksponat znalazł swoje miejsce w nowojorskim muzeum sztuki współczesnej. Proces parzenia kawy w chemexie przebiega podobnie do tej z użyciem drippera. Różnicą jest tu czas potrzebny do zyskania esencjonalnego wywaru oraz grubość zmielonych ziaren.

Kawiarka / Kafetierka — pod różnymi imionami znana

Dużą popularnością w użytku domowym cieszą się tradycyjne kafetierki, służące do gotowania zmielonych ziaren na otwartym ogniu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele nazw tego urządzenia funkcjonuje na świecie. Oryginalnie nazywana moka, często występuje pod mianem kupres, kawiarka czy makinetka. Ten mały ciśnieniowy czajniczek pochodzi z jednego z najbardziej kawowych rejonów świata — Włoch. Sama jego nazwa "makinetka" to wynik przeobrażenia włoskiego "macchinetta del caffè".

Aeropress — następca popularnego zaparzacza

Choć wygląd tego urządzenia na pierwszy rzut oka może nam za wiele nie powiedzieć, to zasada działania aeropressu jest zbliżona do powszechnie stosowanego szklanego zaparzacza, służącego do oddzielania liści herbaty i ziaren kawy od ich esencji. Na kubku stawiamy element w kształcie cylindra zakończonego sitkiem z filtrem. Po zasypaniu cylindra zmieloną kawą o średniej grubości całość należy zalać wodą. Następnie, podobnie jak we wspomnianym wcześniej zaparzaczu, dociskamy od góry parzone ziarna drugim cylindrycznym elementem z gumową końcówką, co pozwoli na odfiltrowanie płynu od fusów.

Parzenie kawy w domu — każda metoda jest dobra

Tak naprawdę nie istnieje jeden dobry sposób parzenia kawy. Zależnie od indywidualnych upodobań każdy może wybierać pomiędzy różnymi sposobami i recepturami. Jedyna zasada, od której nie należy odstępować to jakość użytych do rytuału ziaren. Powinny być one nie tylko jak najlepszej jakości, ale przede wszystkim, świeżo palone i zmielone tuż przed zaparzeniem. Dzięki temu, niezależnie czy wybierzemy ekspres ciśnieniowy, czy makinetkę, będziemy cieszyć się pełnym smakiem i aromatem kawy każdego dnia.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag nolstag nolhtag metody parzenia kawytag kawa
To warto przeczytać
fot. Sirichai


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: