Materiały pedofilskie w celi Trynkiewicza? W czasach przed internetem władze miałyby łatwiej

11-02-2014, 11:04

W celi Trynkiewicza nagle znalazły się materiały pedofilskie! Wiele lat temu wystarczyłby reportaż w telewizji na ten temat. Dziś mamy komentarze internautów, Twittera i coraz ciekawsze teorie obserwatorów. Sprawa Trynkiewicza pokazuje znaczenie społeczeństwa informacyjnego dla demokracji.

Prawdopodobnie wiecie, że seryjny morderca Mariusz Trynkiewicz ma dziś wyjść na wolność. Wiecie też zapewne, że Minister Sprawiedliwości poinformował, iż w dniach 8-10 lutego w celi Mariusza Trynkiewicza znaleziono materiały pedofilskie, tzn. rysunki i fotomontaże. Prokuratura ma prowadzić czynności sprawdzające w tej sprawie. Jest oczywiste, że może to wstrzymać wyjście Trynkiewicza na wolność. Szczegóły w tekście TVN24.pl pt. Pornografia dziecięca w celi Mariusza T.? Prokuratura przesłuchała dyrektora więzienia.

Nagłe znalezienie materiałów pedofilskich u Trynkiewicza wzbudza duże kontrowersje. Różni znani komentatorzy zastanawiają się, czy nie doszło do jakiejś prowokacji lub manipulacji ze strony władz, żeby tylko zatrzymać Trynkiewicza w więzieniu.

Strona rządowa przekonuje, że służby po prostu robią swoje. Część internautów zauważa, że w prasie pojawiały się historie współwięźnia Trynkiewicza, który mówił o jego niepokojących rysunkach. Są i tacy, którzy mogliby nawet zgodzić się z teorią o prowokacji, ale w tym przypadku uznają ją za... powiedzmy, dopuszczalną.

Społeczeństwo informacyjne nie milczy

Dziennik Internautów nie ma zamiaru uczestniczyć w tej dyskusji. Chcielibyśmy natomiast zwrócić Waszą uwagę na to, jak zadziałało społeczeństwo informacyjne XXI wieku. 

Gdyby ta cała sytuacja miała miejsce 20 lat temu (rok 1994) mielibyśmy reportaż w telewizji i radiu, a w nim stanowisko rządu, kilka komentarzy i różnych ludzi - i to wszystko. Sprawa byłaby rozgryzana w programach publicystycznych, byłaby oczywiście komentowana na ulicy, w pracy i przy piwie, ale działania mediów ograniczałyby się do przedstawiania konkretnych opinii w wyznaczonym do tego czasie.

Teraz jednak mamy rok 2014. Sprawa jest ostro komentowana na Facebooku, Twitterze, Wykopie, forach... wszędzie. Nie jest ograniczona żadnym czasem antenowym, bo internet takiego ograniczenia nie zna.

Nagle zwala się lawina komentarzy, a "tradycyjne" media nie mogą już udawać, że tej lawiny nie ma. Jeszcze 10 lat temu (rok 2004) media mogłyby krótko wspomnieć o opiniach internautów, ale dziś nawet telewizja i radio muszą przyznać, że komentarz byłego ministra z Twittera jest nie mniej ważny od wypowiedzi profesora w programie publicystycznym. 

Kontrola zawsze pożądana

Taka kontrola ze strony społeczeństwa informacyjnego ma ogromne znaczenie, niezależnie od faktycznych wydarzeń. Zauważmy, że:

  • jeśli Trynkiwiecz padł ofiarą manipulacji władz, społeczeństwo informacyjne może zwrócić na to uwagę. Co ważne, społeczeństwo nie broni Trynkiewicza. Społeczeństwo gani możliwą manipulację władz. To ogromna różnica.
  • Jeśli Trynkiewicz nie jest ofiarą manipulacji, to zadawanie pytań o możliwość takiej manipulacji i tak ma wiele sensu oraz przypomina władzom o konieczności działania zgodnie z zasadami.

Szerokie spojrzenie internautów

Byłoby jednak ogromnym błędem, gdybyśmy dyskusję internautów sprowadzali wyłącznie do kwestii tego, czy Trynkiewicz padł ofiarą prowokacji czy też manipulacji. Społeczeństwo informacyjne rozgryza sprawy wielowątkowo. Oto przykłady komentarzy z Wykopu, które dotyczą ciekawych wątków pobocznych:

lubel: pytam bo nie wiem. czy w dzisiejszym parlamencie zasiadają osoby ktore gołosowały nad ustawą dzięki której dzis mamy ten burdel?

Detalite: Jakoś nie doszły do mnie słuchy na temat osób bezpośrednio odpowiedzialnych za amnestie dla tych morderców. Wiadomo już na kim psy wieszać?

deker: Media milczą na temat OFE

AnalTropper: Liczyli na poklask społeczeństwa bo hurr kara śmierci durr

Wątki poboczne wskazane w tych komentarzach to oczywiście dawne błędy polityków i niedobór informacji na temat tych błędów z przeszłości. Inny wątek dotyczy tego, że rząd może mieć pewne oczekiwania wobec medialnego szumu związanego ze sprawą Trynkiewicza. To może być niezły "temat zastępczy" albo rząd liczył na to, że pochwali się przed społeczeństwem niezwykłą skutecznością władz. Społeczeństwo informacyjne nie ma jednak tendencji do reagowania absolutnym zachwytem na działania władz. Zawsze znajdą się krytycy.

Oczywiście pojawiają się także komentarze obrazkowe, a na Facebooku działa nawet strona pn. Rzeczy z celi Trynkiewicza, o których nie miałeś pojęcia. Internauci żartują, że w celi Trynkiewicza była nawet brązowa woda z Soczi.

mem

Sonda
Czy zgodzisz się, że w czasach przed internetem władze miałyby łatwiej z tą sprawą?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Dlaczego kiedyś było łatwiej?

W tym miejscu wrócę do tytułu tego tekstu. Napisałem, że w czasach przed internetem władze miałyby łatwiej. Nie twierdzę tutaj, że mogłyby łatwiej manipulować. Nie wiem, czy w tym przypadku doszło do manipulacji. Problem w tym, że nawet jeśli do manipulacji nie doszło, społeczeństwo informacyjne nie przełknie pewnych rzeczy łatwo. Taka kontrola ze strony obywateli jest dobra, nawet jeśli władze nie zrobiły nic złego. 

To również dobra okazja, by przypomnieć, że nie istnieje coś takiego jak jedna opinia internautów. W przeszłości internauci założyli stronę "Śmierć Trynkiewiczowi", ale dziś inni internauci krytykują dziwaczne zachowania władz w sprawie Trynkiewicza. Internet nie jest medium dla wybranych opinii. Internet jest raczej takim medium, które nie pozwala pewnych spraw przemilczeć. Kiedyś było to łatwiejsze.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031