Masz dość SMS-ów z loterii? Wyślij takie pismo...

14-02-2011, 13:47

Wzór oświadczenia, które można przesyłać do organizatorów konkursów i loterii SMS-owych zamieścił na swojej stronie Urząd Komunikacji Elektronicznej. Urząd przypomniał też zasady, które mogą uchronić przed opłatami za niechciane usługi.

Wzór oświadczenia, które można przesyłać do organizatorów konkursów i loterii SMS-owych w celu wstrzymania niezamówionych informacji tekstowych znajduje się poniżej.

Wzór oświadczenia przygotowany przez UKE

UKE przypomniał też zasady, których przestrzeganie może uchronić przed niechcianymi opłatami za marne usługi.

  1. Nie przystępujmy do żadnej gry, zanim nie poznamy jej regulaminu, a w szczególności nie dowiemy się, w jaki sposób można się z niej wypisać.
  2. Nigdy nie bierzmy udziału w grach, w których płacimy za SMS-y przychodzące - przecież nie wiemy, ile ich będzie, a z reguły są one kosztowne.
  3. Pamiętajmy, że mamienie pewnością wygranej to oszustwo. Potwierdził to Prezes UOKIK, nakładając karę na firmę stosującą takie praktyki.
  4. Zwracajmy baczniejszą uwagę na usługi, z których korzystamy w internecie. Wielu usługodawców celowo zataja lub podaje nieprawdziwe informacje o koszcie SMS-a, którego musimy wysłać, aby poznać np. nasz wynik testu IQ, datę śmierci lub sprezentować komuś elektroniczną kartkę.

Warto ponadto pamiętać, że cenę wiadomości SMS można ustalić patrząc na numer, na który mamy wysłać wiadomość.

W razie skorzystania z niechcianych usług UKE radzi zadzwonić i napisać skargę do swojego operatora. Do organizatora loterii trzeba wysłać pismo, wzór którego zamieszczono powyżej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej obecnie nie ma uprawnień, aby żądać zaprzestania prowadzenia konkursu czy loterii, które zostały zorganizowane w nieuczciwy sposób. Zaapelował jednak do operatorów i usługodawców o wprowadzenie mechanizmów, które zapobiegną nadużyciom. UKE informuje też, że podjął kroki prawne, by ukarać jednego z operatorów komórkowych, na którego zlecenie jest prowadzona nieuczciwa loteria.

>>> Czytaj: (akt.) UKE: Naciąganie na SMS-y za przyzwoleniem operatorów


Źródło: UKE
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy