Martin: Parlament UE sam powinien odesłać ACTA do Trybunału Sprawiedliwości

28-02-2012, 14:30

Sprawozdawca PE ds. ACTA David Martin powiedział we wtorek, że jest wiele pytań bez odpowiedzi nie co do zawartości, ale w związku z wdrażaniem tej umowy. Dodał, że docenia inicjatywę KE, ale zaleca oddzielne wystąpienie PE w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Martin uważa, że należy zapytać Trybunał UE, czy międzynarodowa umowa o zwalczaniu handlu podróbkami jest zgodna z unijnym prawodawstwem i fundamentalnymi prawami. Zapytanie ma uwzględniać obawy społeczeństwa.

- Jeśli Trybunał UE odpowie "nie", wtedy umowa ACTA jest w mojej ocenie martwa, jeśli odpowie "tak" (że ACTA jest zgodna z prawem UE i prawami podstawowymi), to stanie się przedmiotem politycznej oceny - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli brytyjski laburzysta.

Martin ocenił, że minie co najmniej rok, zanim ACTA "wróci z Trybunału UE", wyraził też nadzieję, że będzie to nie więcej niż 18 miesięcy.

Czytaj także: ACTA w PE: Poseł sprawozdawca chce dyskusji bez mitów?

Europejscy socjaldemokraci podkreślają, że chcą zadać "swoje pytania" Trybunałowi UE, a nie zdawać się na KE. Tymczasem, jak dowiedziała się PAP z unijnego źródła, jest możliwe, że zgodnie z traktatem lizbońskim jedynym pytaniem, jakie można zadać Trybunałowi UE, jest to, czy ACTA jest zgodna z unijnym prawem i prawami podstawowymi. O to właśnie pyta już Komisja Europejska.

Sprawozdawca Martin chce też poprosić KE o stworzenie częściowego raportu do lata, przed końcowym raportem PE o ACTA. Poproszę KE o przedstawienie wszystkich informacji o środkach wdrażania ACTA w UE - podkreślił Martin. Chodzi m.in. o zobowiązania nakładane na dostawców internetu w związku z informowaniem przez nich o wykroczeniach w sieci.

Czytaj także: ACTA w Parlamencie Europejskim - co, gdzie, kiedy?


Źródło: PAP
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031