Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Małopolska rozwija technologię. Chiński rząd stawia na Baidu, a polska minister na płatności bezdotykowe. Przegląd e-biznes 24.02.2017

24-02-2017, 07:49

W dzisiejszym przeglądzie głównie optymistycznie. Znajdziecie tu dziś m.in. prognozy wiceminister rozwoju dla polskiego IT, pokrzepiający przykład historii startupu i informacje o dofinansowaniach dla firm technologicznych.

  • Na piąty program „Małopolska – tu technologia staje się biznesem” samorząd Województwa Małopolskiego przeznacza w 2017 roku 300 tys. zł. Otrzymają je organizatorzy 19 przedsięwzięć technologicznych (np. hackathonów, konferencji, warsztatów etc.). Od 2013 r. województwo wsparło 65 takich przedsięwzięć (źródło: materiał prasowy Województwa Małopolskiego).
  • – W listopadzie nie mieliśmy pieniędzy na utrzymanie firmy – takimi słowami zaczyna się opisana przez MamStartup.pl historia szczęśliwego dofinansowania, które uzyskał poznański startup InStream, tworzący narzędzie będące alternatywą wobec CRM.
  • Bitbond, pochodząca z Berlina globalna platforma oferująca pożyczki dla MŚP, uzyskała od aniołów biznesu dofinansowanie na kwotę 1,2 mln dol. Fundusze zostaną przeznaczone na dalszy rozwój produktu oraz rozbudowę bazy użytkowników na rynkach będących poza zainteresowaniem tradycyjnych kredytodawców (źródło: materiał prasowy Bitbond).
  • W związku z wydłużonym cyklem sprzedaży, zaskakującymi przepisami prawa czy innymi przeszkodami może się okazać, że aby prowadzić sprzedaż, nie wystarczy tylko zaspokoić potrzeb użytkownika modelowego. Dowiedz się, co jeszcze brać pod uwagę [link afiliacyjny].
  • Baidu, chiński gigant technologiczny m.in. w zakresie sztucznej inteligencji, na rozwój nowego projektu otrzymał wsparcie finansowe od rządu chińskiego – informuje Quartz. Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform daje pieniądze na rozwój prowadzonego przez Baidu laboratorium głębokiego uczenia.
  • Hawe Telekom, spółka świadcząca usługi telekomunikacyjne innym operatorom, od marca 2016 r. przechodzi postępowanie sanacyjne, prowadzone przez kancelarię PMR Restrukturyzacje SA. Są pierwsze efekty – firma inwestuje w infrastrukturę światłowodową 2,4 mln dol. W nowe urządzenia transmisyjne zostanie wyposażonych 66 punktów dostępowych na 4 tys. km sieci (źródło: materiał prasowy PMR Restrukturyzacje).
  • Producenci gier komputerowych idą w kierunku oferty publicznej. Na Giełdzie Papierów Wartościowych trwają wręcz prace nad uruchomieniem indeksu WIG-gry Miałby ruszyć od 2018 r. i objąć 12 spółek). Portal wnp.pl zastanawia się jednak, czy to nie bańka spekulacyjna.
  • PAP przytacza optymistyczne prognozy wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Jak mówi minister, mamy wybitnych informatyków i inżynierów. Podkreśliła, że Polska jest światowym liderem w płatnościach bezdotykowych, a dodatkową szansę stanowi Brexit, gdyż tradycyjnie związana z Wlk. Brytanią branża finansowa rozgląda się za nowymi lokalizacjami w Europie (źródło: Centrum Prasowe PAP).
  • Chociaż pewne idee znane są nie od dziś, to jednak nowością jest szybkość, z jaką można założyć firmę i dotrzeć do grupy klientów. Proces powstawania firmy jest dzisiaj znacznie szybszy i mniej kosztowny niż dotychczas. Jak zrobić to w praktyce? [link afiliacyjny].
  • Monzo, londyński bank istniejący wyłącznie cyfrowo, pozyskał 19,5 mln £ finansowanie od inwestorów (m.in. funduszu inwestycyjnego Orange) i planuje uzyskać kolejne fundusze (2,5 mln £) z akcji crowdfundingowej. Jak przypomina TechCrunch, pierwsza akcja crowdfundingowa firmy (planowana zbiórka wynosiła 1 mln £) zakończyła się po… 96 sekundach.
  • Korporacje za pośrednictwem swoich funduszy inwestują w platformę do zarządzania przestrzenią powietrzną, z której korzystają drony – informuje VentureBeat. Twórcy platformy, firma AirMap pozyskała 26 mln dol. m.in. od Microsoft, Qualcomm czy Airbusa.
  • BusinessInsider zajrzał do sprawozdania finansowanego Fitbit – kupującego inne firmy, lecz przeżywającego kłopoty producenta smart watchy. Fitbit zapłacił za zakup swego głównego rywala Pebbles 23 mln dol. (gdzie zwolnił blisko 40% zespołu), zaś za rumuński Vector – 15 mln dol.

Zapraszam do czytania i komentowania. Jeśli traficie na świeży lub ponadczasowy tekst poświęcony e-biznesowi, napiszcie do mnie: jr@di24.pl) - możliwe, że zamieszczę informację o nim w kolejnym przeglądzie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *