Magnez – poznaj lepiej jego właściwości

17-08-2017, 06:32

Magnez nazywany jest także „pierwiastkiem życia” – mało kto zdaje sobie sprawę, że magnez bierze udział w ponad 300 procesach biochemicznych organizmu, a jego niedobór może poważnie zakłócić pracę różnych układów. Jego niedobór jest coraz powszechniejszy, zwłaszcza, że magnez wypłukuje się z organizmu np. przy zwiększonym spożywaniu kawy, a jego poziom może obniżyć się również przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Co zrobić, by zapewnić sobie właściwą dawkę magnezu? Czym grozi niedobór tego pierwiastka?

Magnez: jaką pełni rolę w organizmie człowieka?

Ten ważny pierwiastek ma wpływ na pracę wielu narządów; ciężko wskazać podstawową funkcję magnezu, choć jedną z najważniejszych jest udział w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów, co z kolei umożliwia dostarczenie energii do komórek. Energia w największej ilości jest przesyłana do komórek mózgowych, co oznacza, że magnez ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego; poprawia pamięć i zdolność koncentracji. Kolejne funkcje to wspieranie układu naczyniowo-sercowego (magnez zapobiega chorobom serca, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego), wraz z witaminą D3 i wapniem jest składnikiem budulcowym kości i zębów (a przy tym zapobiega osteoporozie). Magnez wpływa także na pracę układu pokarmowego (reguluje trawienie), wspomaga układ odpornościowy, reguluje pracę tarczycy i łagodzi stany zapalne. 

Objawy niedoboru magnezu

Po czym można rozpoznać, że w organizmie jest zbyt mało magnezu? Długotrwałe osłabienie, zmęczenie, które nie ustaje nawet po odpoczynku, bóle i zawroty głowy, a także rozdrażnienie i pogorszenie stanu cery, włosów i paznokci może wskazywać na niewystarczającą ilość magnezu. Charakterystycznym objawem mogą być częste skurcze i drgająca powieka. O ile o niedobór stosunkowo, o tyle warto zadać sobie pytanie: czy magnez można przedawkować? Oczywiście jest to możliwe, ale tylko przy przyjmowaniu suplementów i jednoczesnym nieprzestrzeganiu zaleceń dziennego spożycia. Nadmiar magnezu można rozpoznać po nudnościach, biegunce i gwałtownych zawrotach głowy.

Źródła magnezu, suplementacja

Źródłem magnezu jest wiele produktów spożywczych; dużą ilość tego pierwiastka zawiera zwłaszcza kakao, czekolada, orzechy, ryby, szpinak, jajka, mleko, ser żółty, banany, płatki owsiane i ciemne pieczywo. Nieodpowiednia dieta, a także życie w ciągłym stresie i pośpiechu (co również naraża na utratę cennego magnezu) może wymóc dodatkową suplementacja w postaci tabletek.


Następny artykuł » zamknij

Szkolenie Swift ADVANCED

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. HypnoArtKomentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.