Luka w chińskim systemie cenzury internetu

27-02-2012, 10:33

W ubiegłym tygodniu część użytkowników z Chin miała dostęp do witryny społecznościowej Google+ - poinformowała agencja Reuters. Na terenie kraju amerykańskie sieci społecznościowe są zwykle zablokowane.

Korzystając z niepowtarzalnej okazji, wielu użytkowników z Chin pozostawiało komentarze na profilu m.in. Baracka Obamy, gdzie wyrażało swój przeciw wobec cenzury.

Czytaj także: Apple może sprzedawać iPady w Szanghaju

- Sprzeciwiamy się cenzurze, sprzeciwiamy się Wielkiemu Firewallowi w Chinach - napisał jeden z internautów. Jako "Wielki Firewall" określa się potocznie system, który filtruje serwisy społecznościowe, a także liczne portale w Państwie Środka. Nie wiadomo, czemu w ubiegłym tygodniu tego typu algorytm zawiódł.

Przedstawiciel firmy Google w rozmowie z agencją Reuters przyznał, że wyszukiwarkowa korporacja nie poczyniła w ubiegłym tygodniu żadnych wyjątkowych kroków, które miałyby pomóc przezwyciężyć cenzurę w Chinach. Jeden z szefów firmy miał natomiast ujawnić, że zwiększony ruch z tamtego regionu dało się obserwować już od początku tygodnia.

W ostatnim czasie o Chinach mówi się często przede wszystkim w związku z problemami w tamtejszych fabrykach. Audyty m.in. w firmie Foxconn przeprowadza agencja The Fair Labor Association (FLA), a kalifornijskie Apple zapowiedziało już, że w następnych miesiącach zbadany ma zostać również wpływ wytwarzania urządzeń elektronicznych na środowisko naturalne.

Czytaj także: Problemy iPada w Chinach to szansa dla konkurentów


Źródło: Reuters
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy