Ludzie przemówią do iPadów, czyli Siri idzie dalej

05-06-2012, 09:38

Od jesieni technologia Siri może być dostępna w tabletach firmy Apple, a nie tylko w iPhone'ach. Deweloperzy niezależni od Apple spodziewają się, że uzyskają dostęp do tej technologii, a to oznacza jeszcze więcej naturalnego interfejsu na tabletach.

W sieci krążą różne plotki na temat wirtualnego asystenta Siri na iPadzie. Serwis 9to5Mac podaje, że iOS 6 na iPadzie ma oferować pełną wersję Siri, a nie tylko możliwość głosowego dyktowania tekstu. Użytkownik będzie mógł zatem odtwarzać muzykę, wysyłać wiadomości, korzystać z map i kontaktów oraz robić inne rzeczy za pomocą Siri. Nie będzie tylko tych funkcji, które są charakterystyczne dla telefonu.

Źródła 9to5Mac mówią, że na iPadzie Siri nie będzie aplikacją pełnoekranową, co zresztą jest zrozumiałe. Okno Siri będzie wysuwać się z dołu i będzie mogło się pojawić nad dowolną aplikacją, z której będzie korzystał użytkownik. Źródła 9to5Mac twierdzą też, że większa odległość użytkownika od mikrofonu nie będzie przeszkadzać w korzystaniu z Siri (zob. 9to5Mac.com, Apple to bring full Siri voice-assistant to the iPad with iOS 6: mockup and details).

Czytaj: Mercedes integruje Siri ze swoimi samochodami

Tymczasem deweloperzy zastanawiają się nad możliwością wykorzystania wirtualnego asystenta w aplikacjach od dostawców innych niż Apple. Ciekawy tekst na ten temat opublikował Samuel Iglesias na blogu Tea for iPhone. Jego zdaniem programowanie aplikacji wykorzystujących Siri będzie podzielone na "usługi" oraz "semantykę".

Pod pojęciem usług Iglesias rozumie po prostu umożliwienie aplikacji wykonania danego zadania. Przykładowo dostawcy usług muzycznych powinni mieć możliwość sprawienia, aby ich aplikacja reagowała na polecenia użytkownika związane z muzyką.

Bardziej skomplikowana sprawa to "semantyka". Firma Apple będzie musiała nauczyć deweloperów, jak sprawić, aby użytkownik mógł poprosić o coś na kilka sposobów. Co więcej, deweloperzy muszą przewidzieć, w jaki sposób Siri będzie mógł prosić użytkownika o podanie dodatkowych informacji. Iglesias zgaduje, że temat ten zostanie poruszony na zbliżającej się konferencji Apple dla deweloperów (WWDC).

Gdy pojawił się iPhone 4S, Siri wydawał się tylko ciekawostką i zgadzała się na to nawet firma Apple, nieskłonna do wypuszczania czegoś, co jest niedorobioną betą. Teraz już wiadomo, że głosowy interfejs dla urządzeń przenośnych to ważna rzecz. Generalnie na polu mobilnym dobrze przyjęły się rozwiązania interfejsu naturalnego - sterowanie dotykiem, wykrywanie orientacji urządzenia i sterowanie głosem. Siri może być w tej grze ważniejszy niż sądziliśmy.

Czytaj: Google i Microsoft chcą mieć swoje Siri


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930