List otwarty do Google Polska - Nie dyskryminujcie użytkowników Opery!

redakcja 08-12-2006, 13:56

Użytkownicy przeglądarki Opera, których w Polsce jest już prawie milion (wg danych Ranking.pl), od dawna mają spore problemy z niektórymi serwisami oraz usługami Google, które to mają w tej przeglądarce ograniczoną funkcjonalność, a czasem nie działają w ogóle. Dyżurny polski webmaster i redaktor miesięcznika PC World Komputer - Paweł Wimmer postanowił wysłać do Google Polska list otwarty, w którym prosi o uregulowanie przez giganta kwestii tych problemów.

List otwarty powstał za namową Adama Dziury - od lat aktywnie działającego na rzecz promowania wśród polskich internautów przeglądarki Opera - który również podejmował wcześniej próby interwencji w Google w tej sprawie (niestety bezskutecznie).

Treść listu Pawła Wimmera zamieszczamy poniżej:Szanowni Państwo

Bylibyśmy wdzięczni, gdyby Google zechciał przyjrzeć się bliżej problemowi niedostatecznej obsługi - lub wręcz jej braku - rozmaitych swoich serwisów przez przeglądarkę Opera. Typowe przykłady to Google Docs i Picasa Web Albums.

Wprawdzie użytkownicy Opery stanowią ciągle margines, ale społeczność skupiona wokół tej doskonałej przeglądarki odbiera taką sytuację z przykrością jako wyraz lekceważenia lub dyskryminacji, szczególnie w sytuacji, gdy ogromne fundusze są ciągle inwestowane przez Waszą firmę w rozmaite usługi - skądinąd bardzo cenne i przydatne dla niezliczonych milionów internautów.

Nie chcielibyśmy traktować takiego podejścia jako wyrazu walki konkurencyjnej - Firefox jest postrzegany przez część społeczności internetowej jako nieoficjalne narzędzie firmy Google - która byłaby niepotrzebna i sprzeczna ż żywotnymi interesami internautów. Tym bardziej, że użytkownicy Opery uważają Firefoksa za sprzymierzeńca w walce o standardy i dobry, przyjazny wszystkim Internet.

pozdrawiam
Paweł Wimmer
redaktor miesięcznika PC World Komputer


Jak pisze Adam Dziura na swoim blogu - za nieprawidłową obsługę rożnych internetowych usług Google odpowiedzialny jest... sam gigant i lenistwo jego programistów. Wystarczy bowiem zaimplementować w przeglądarce Opera niewielki skrypt o wymownej nazwie fix-google-services.js, by można było w pełni korzystać z większości serwisów Google, których funkcjonowanie wcześniej szwankowało w tej przeglądarce.

Powyższy skrypt dotyczy funkcjonowania technologii Ajax, która - zdaniem Adama Dziury - jest poprawnie obsługiwana w Operze. Niestety przeglądarka ta nie jest w stanie wpłynąć na sprawdzanie user.agenta przez serwisy - napisał w e-mailu do Dziennika Internautów Adam Dziura.

Nie jest to zresztą pierwsza poprawka opracowana przez aktywnych użytkowników przeglądarki Opera. Więcej pomysłów na poprawienie funkcjonowania serwisów Google w Operze można znaleźć na forum Opery.

Podobny problem występuje w przypadku przeglądarkowej wersji komunikatora Gadu-Gadu. Adam zgłaszał swoje uwagi do obsługi technicznej operatora tej usługi, ale - tak jak w przypadku Google - pozostały one bez odpowiedzi.

Większość osób w redakcji Dziennika Internautów korzysta w swojej pracy właśnie z przeglądarki Opera. Dlatego też z nadzieją przyłączamy się do apelu Pawła Wimmera, Adama Dziury i wszystkich użytkowników Opery o jak najszybsze rozwiązanie wspomnianych wyżej problemów przez programistów Google oraz Gadu-Gadu lub też publiczne wyjaśnienie, dlaczego nie można tego zrobić.

Aktualizacja [13:52]
Przed chwilą dostaliśmy pierwsze powiadomienie od obsługi technicznej Gadu-Gadu, że powyższa "wiadomość została przekazana do odpowiedniego działu". Dziękujemy i liczymy na pozytywne rozpatrzenie apelu oraz dalsze, równie szybkie reakcje, nie tylko ze strony GG.

Źródło: Poradnik Webmastera, Adam Dziura
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728