Linux zdobył Francję, pora na Niemcy

18-03-2009, 12:42

Linux wchodzi już do szkół w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Decyzję o tym podjęto rok temu i teraz projekt wszedł w kolejną fazę. Otwarty system pochwaliła również francuska żandarmeria. Jej przedstawiciel mówi, że migracja na Linuksa wcale nie jest gorsza niż migracja na Windows Vista.

Linux w Niemczech

Jak podaje Linux Magazine, szkoły w Nadrenii-Palatynacie będą wykorzystywały dystrybucję Skolelinux. Migracja obejmuje nie tylko instalowanie systemu na komputerach, ale także opracowanie programu nauczania, który będzie wykorzystywany w 11 szkołach pilotażowo wdrażających nowy system.

Obecnie kończy się pierwsza faza wdrażania. Szkoły zintegrowały nowy system ze swoimi sieciami, które będą zarządzane przy pomocy Linuksa. Do 3 kwietnia nowy system powinien być już zainstalowany na wszystkich komputerach.

Projektowi przewodzi Klaus Knopper znany społeczności linuksowej jako twórca dystrybucji Knoppix. Wraz z prof. Bettiną Reuter z uniwersytetu w Kaiserslautern pracuje on nad zaadaptowaniem dystrybucji Skolelinux do potrzeb szkół. W ocenie Knoppera, bazując na otwartości i zgodności ze standardami, da się uzyskać stabilność, której zastrzeżone systemy nigdy nie osiągną.

Linux sprawdził się we Francji

Szkoły w Niemczech dopiero próbują, natomiast francuska żandarmeria już Linuksa poznała i ma o nim dobre zdanie. W ubiegłym tygodniu powołane przez Komisję Europejską "obserwatorium open source" (OSOR.eu) opublikowało raport na temat wdrażania Linuksa we francuskiej żandarmerii. Przypomnijmy, że decyzję o tym wdrożeniu podjęto już na początku ubiegłego roku po dobrych doświadczeniach policji z Firefoksem.

Najciekawszy wniosek przedstawiony w raporcie przeczy tezie, że Linux jest drogi, gdyż wymaga szkoleń. Przedstawiciel żandarmerii, podpułkownik Xavier Guimard podsumował tę kwestię następująco: "Przejście z Microsoft XP na Vistę nie przyniosłoby nam tak wielu korzyści i Microsoft przyznaje, że wymagałoby to szkolenia użytkowników. Przejście z XP na Ubuntu, jednakże, okazało się bardzo proste. Największe różnice były w ikonach i grach. Gry nie są naszym priorytetem".

Guimard prezentował efekty migracji w czasie swojego wystąpienia w Utrechcie podczas corocznej konferencji zorganizowanej przez NoiV (holenderski program informacyjny na temat korzyści płynących z open source). Podpułkownik powiedział m.in. że w tym roku budżet IT żandarmerii zostanie zredukowany o 70% i nie dotknie to systemów IT.

Jeszcze w roku 2004 żandarmeria musiała zakupić 12-15 tys. licencji na zastrzeżone oprogramowanie. Od czerwca 2007 zakupiono zaledwie 200 licencji od Microsoftu. Zasada przyjęta w żandarmerii jest prosta – jeśli ktoś chce dostać nowy komputer, przechodzi na system Ubuntu.

Skala oszczędności tylko potwierdza, że Linux to rozwiązanie dobre na kryzys. A co na to polskie szkoły i polska policja?


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031