Linux - kiedy warto się nim zainteresować?

13-11-2012, 14:09

Linux nie gryzie. Zobacz, czy nadajesz się na użytkownika tego systemu...

Używam Linuksa od wielu lat, jednak nie polecam go wszystkim napotkanym osobom. Wiem, że część moich znajomych po prostu nie wytrzymałaby z nim dłużej niż kilkanaście minut. Kiedy warto zainteresować się Linuksem?

Jeśli nie odpowiada Ci Windows

Po co przenosić się z Windowsa, jeśli w zupełności nam on wystarcza i nie mamy żadnych zastrzeżeń co do jego funkcjonowania? Zdecydowanie nie ma to sensu. System Microsoftu nie jest jednak doskonały, a wielu użytkowników wręcz nie może z nim wytrzymać. 

Unity

Pulpit Unity z Ubuntu jest niezwykle przyjazny dla użytkowników.

Jeśli nie używasz tych programów...

Gdy w swojej pracy wykorzystujesz Photoshopa i Corela, a dokumenty musisz przygotowywać w pakiecie Office, prawdopodobnie przejście na jedną z linuksowych dystrybucji nie będzie najlepszym pomysłem. Dlaczego? Po prostu programy z Windowsa nie działają na Linuksie, choć niektóre mają swoje wydania również dla "Pingwinka".

Jeśli lubisz eksperymentować

Windows czy Mac OS to tak naprawdę nudne systemy. Jedno środowisko graficzne, w dodatku dość "sztywne", to nie jest otoczenie najlepsze dla fanów ciągłych eksperymentów. Gdy od komputera oczekujesz, by wyłącznie działał i nie planujesz w nim zmieniać zbyt wielu rzeczy, ufając producentowi systemu, Linux prawdopodobnie nie będzie najlepszą propozycją.

Jeśli chcesz się czegoś nauczyć

Sonda
Warto przetestować Linuksa?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Chcesz się dowiedzieć, jak działa system operacyjny? Instalacja Linuksa może w tym bardzo pomóc. Choć nowe dystrybucje nie wymagają od użytkowników praktycznie żadnej wiedzy technicznej, bez problemu możemy uruchomić konsolę i rozpocząć korzystanie z komputera jak prawdziwi hakerzy. No, może nie do końca.

Jeśli chcesz być bezpieczniejszy

Linux nie jest zbyt popularny na komputerach biurkowych. Choć w związku z tym jest pomijany przez niektórych producentów oprogramowania czy sprzętu, jednocześnie również twórcy wirusów niezbyt za nim przepadają. Jeśli nie chcesz korzystać z antywirusa bez obaw o infekcję złośliwym oprogramowaniem, Linux jest systemem dla Ciebie.

Jeśli nie korzystasz z nowoczesnych gier

Dla Linuksa dostępnych jest wiele interesujących tytułów, jednak jednocześnie brakuje dużej części tych publikowanych z myślą o Windowsie. Choć wkrótce może się to zmienić (zob. Linux zmiażdży Windowsa 8 na rynku gier? Valve i Nvidia mogą w tym pomóc), na razie fanatycy gier powinni się wstrzymać z migracją.

Jeśli czytasz ten poradnik

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto przetestować Linuksa, nie trać więcej czasu, a po prostu ściągnij jedną z popularniejszych dystrybucji. Nie musisz jej przecież nawet instalować na dysku. Zobacz więc, jak rozpocząć przygodę z Linuksem.


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy