Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Liczba ofert pracy wzrosła w sierpniu

14-09-2009, 12:40

Sierpień był kolejnym miesiącem w tym roku, w którym przybywało ofert pracy. Nie można jeszcze odtrąbić końca kryzysu, ale niewykluczone, że są to pierwsze sygnały ożywienia na rynku pracy i poprawy sytuacji gospodarczej – wynika z raportu serwisu eGospodarka.pl, który dokonał analizy podaży nowych ogłoszeń w krajowych portalach rekrutacyjnych.

Ilość ogłoszeń publikowanych w drugim miesiącu wakacji w serwisie www.Praca.eGospodarka.pl nieznacznie wzrosła w stosunku do lipca - o 4,6% - z poziomu łącznie 24.695 ogłoszeń w lipcu do 25.827 w sierpniu.

- Ostatnie dane pozwalają na ostrożny optymizm. Zaobserwowany w sierpniu po raz kolejny wzrost liczby ofert pracy daje nadzieję, że w polskiej gospodarce minęło już najgorsze. Firmy już od pewnego czasu, z miesiąca na miesiąc publikują coraz więcej ogłoszeń rekrutacyjnych Oczywiście nie można popadać teraz w euforię, bowiem to dopiero następne trzy-cztery miesiące będą kluczowe w określeniu tendencji na najbliższy rok - komentuje Beata Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl.

Struktura branżowa poszukiwanych pracowników wskazuje, że sprzedawcy i handlowcy są obecnie bardzo pożądanymi pracownikami. W sierpniu czekało na nich niemal 5800 ofert pracy. Niewiele mniej ofert pojawiło się w sekcji "Obsługa klienta/call/center". Na względnie szybkie znalezienie pracy mogą również liczyć specjaliści z zakresu PR, reklamy oraz marketingu - czekało na nich ponad 2400 posad. To wszystko nie powinno dziwić - czas spowolnienia gospodarczego wymaga od przedsiębiorstw szczególnej aktywności sprzedażowej.

Na niewiele ofert mogły natomiast liczyć osoby chętne do pracy w administracji publicznej - w sierpniu pojawiły się zaledwie 42 oferty. Dziwić może niskie zapotrzebowanie na prawników – przedsiębiorstwa ogłaszające się w największych rodzimych serwisach rekrutacyjnych poszukiwały zaledwie 154 jurystów. Z drugiej jednak strony w lipcu prawnicy mogli liczyć tylko na 17 etatów.

Pomimo opisywanego w prasie załamania na rynku budownictwa rośnie zapotrzebowanie na specjalistów-budowlańców. W sierpniu ofert takich było o 260 procent więcej niż w lipcu. Spowolnienie mocno dotknęło za to branżę bankowo-finansową. W sekcji "bankowość/leasing" w sierpniu pojawiło się ponad 45% mniej ofert niż w lipcu, zaś branża "finanse" zmniejszyła zapotrzebowanie na pracowników o 23%.

Geograficzny rozkład internetowych ofert pracy nie sprawił niespodzianki. Liderem jest tradycyjnie Warszawa, z której w sierpniu pochodziło 2705 ofert pracy opublikowanych w największych krajowych serwisach rekrutacyjnych. Plasujący się na drugim miejscu Kraków oferował ponad dwukrotnie mniej posad - tylko 1124.

W skali makro rozkład geograficzny wygląda podobnie, gdyż wspomniane wcześniej miasta-aglomeracje stanowią centra gospodarcze swoich regionów. Najwięcej ofert pracy w sierpniu pochodziło z województwa mazowieckiego (4051 ofert). W czołówce znalazło się również małopolskie (2727 ofert), śląskie (2674 ofert), dolnośląskie (2079 ofert).

Dane opracowano na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.Praca.eGospodarka.pl, pochodzących z baz danych największych polskich portali rekrutacyjnych: HRK.PL, infoPraca.pl, JOBS.PL, praca.info, praca.pl, pracuj.pl, przedstawiciele.pl oraz qpracy.pl. Statystyki powstały wyłącznie w oparciu o płatne ogłoszenia, głównie ze średnich i dużych przedsiębiorstw oraz agencji pośrednictwa pracy.

Nie jest to pierwszy raport mówiący o wzroście liczby ofert w portalach rekrutacyjnych. Już wcześniej serwis Pracuj.pl donosił, że drugi kwartał 2009 był pod tym względem lepszy od pierwszego. Według Pracuj.pl branża finansowa zaczęła odrabiać straty.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *