Letni sezon burzowy - jak chronić sprzęt przed skutkami uderzeń piorunów

12-07-2010, 13:57

Gwałtowne burze i towarzyszące im uderzenia piorunów są nieodłącznym elementem letniej aury. Energia błyskawicy trafiającej w dom lub pochodzącej z wyładowania między chmurami nad budynkiem może indukować przepięcie w sieci energetycznej lub telefonicznej. Grozi to uszkodzeniem wrażliwego sprzętu elektronicznego, takiego jak komputery, monitory czy odtwarzacze DVD.

Bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych i potencjalnych dróg uszkodzeń, takich jak gniazdka elektryczne i telefoniczne czy kable przesyłu danych, może zapewnić odpowiednio dobrane urządzenie przeciwprzepięciowe.

- Gdy w pobliżu nas uderzy piorun, w sieci tworzy się bardzo wysokie napięcie, które może po kablach dojść do naszego komputera i go uszkodzić. Komputer jest urządzeniem najbardziej wrażliwym, nawet na stosunkowo niewielkie skoki napięcia, ale jednocześnie najłatwiej go przed nimi zabezpieczyć - uważa Maciej Mączyński, wiceprezes ds. sektora informatycznego APC by Schneider Electric.

>> Czytaj także: Jak chronić komputer i dane przed burzą

W przypadku dużego przepięcia zagrożone jest jednak każde urządzenie elektryczne: od lodówki po telewizor. Napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości do normalnego poziomu może zostać przywrócone za pomocą listwy przeciwprzepięciowej. Na rynku można znaleźć wersje przeznaczone specjalnie dla internautów, wyposażone w filtr, który zapewnia ochronę zainstalowanego modemu i telefonu cyfrowego.

Jeśli oprócz ochrony sprzętu zależy nam także na bezpieczeństwie danych gromadzonych na komputerze, powinniśmy rozważyć wykorzystanie zasilacza UPS. Spełniając funkcje listwy przeciwprzepięciowej, pozwoli on komputerom, monitorom, drukarkom i innym urządzeniom elektronicznym pracować przez określoną ilość czasu także wtedy, gdy zabraknie prądu.

Niezależnie jednak od tego, z jak dobrego zasilacza będziemy korzystać, warto wykonywać regularny backup kluczowych danych. Chodzi nie tylko o uniknięcie strat finansowych, ale także o oszczędność czasu, gdyż odzyskiwanie niektórych dokumentów może być nie tylko długotrwałe, ale i pracochłonne.


Następny artykuł » zamknij

Wszystkie wojny Google

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031