Lepsze wsparcie dla Solarisa na serwerach IBM

17-08-2007, 06:43

Firmy Sun i IBM podpisały porozumienie dotyczące zoptymalizowania wsparcia dla systemu Solaris na serwerach System x oraz BladeCenter od IBM. Taki krok zagraża pozycji Sun na rynku serwerów, ale wzmacnia jego pozycję jako dostawcy oprogramowania.

Porozumienie przewiduje, że obydwaj partnerzy zaangażują się w prace nad ulepszeniem wsparcia dla Solarisa na maszynach IBM. Zoptymalizowane sterowniki dla systemu od Sun na serwerach System x powinny być dostępne już w przyszłym kwartale. Modele serwerów na których początkowo będzie wspierany Solaris to: System x3650, System x3755, System x3850, BladeCenter HS21 oraz LS41.

Nieprzypadkowo porozumienie dotyczy właśnie serwerów System x. Maszyny z serii System p korzystają z procesorów IBM, które bezpośrednio konkurują na rynku z układami UltraSPARC od Sun. Na razie przedstawiciele obydwu firm nie chcą spekulować na temat Solarisa na maszynach innych typów.

Dzięki porozumieniu klienci IBM będą mieli większy wybór systemów operacyjnych. Klienci Sun będą mogli natomiast wymienić sprzęt na maszyny IBM pozostając przy oprogramowaniu Sun. Wygląda na to, że Sun ma tego świadomość, ale firma od pewnego czasu stara się umocnić swoją pozycję na rynku oprogramowania. Porozumienie z IBM z pewnością może przyczynić się do zwiększenia liczby subskrypcji systemu Solaris i to jest cel, na którym Sun się skoncentrował.

Nowe porozumienie wywiera teraz lekki nacisk na kolejnego rywala na rynku serwerów, firmę Hewlett-Packard. Na maszynach HP da się co prawda uruchomić Solarisa, ale z pewnością klienci zwrócą uwagę na to, że układ Sun-IBM został sformalizowany, a to daje większą pewność co do jakości usług.

Wiceprezes HP Paul Miller powiedział agencji Associated Press, że w jego ocenie porozumienie Sun-IBM nie wprowadza niczego nowego i nie wstrząśnie rynkiem. Analitycy sądzą jednak, że w przyszłości więzy pomiędzy partnerami mogą się zacieśnić. Gdyby doszło do przejęcia Sun przez firmę IBM (czego spodziewają się niektórzy analitycy), to połączone portfolio produktów obydwu firm stanowiło by potęgę, z którą HP musiałby się liczyć.

Następny artykuł » zamknij

Wyścig o Irak rozpoczęty

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31