Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Lenovo - chiński gigant na europejskim rynku

30-04-2015, 10:02

Kiedyś wszelkie nowinki technologiczne oraz największe koncerny działające w branży informatycznej i elektronicznej pochodziły ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zwłaszcza z prawdziwego zagłębia nowoczesnych technologii, czyli Doliny Krzemowej.

lenovo

Najwięksi konkurencji tych firm pochodzili zaś z Japonii. Dziś trend ten się zmienia, a coraz większą rolę odgrywają już nie tylko firmy amerykańskie czy japońskie, ale także koreańskie i od niedawna także chińskie. Jedną z firm, która w ostatnich latach stała się prawdziwą potęgą branży jest właśnie chińska firma Lenovo, która według szacunków przedsiębiorstw analitycznych takich jak IDC czy Gartner jest obecnie największym na świecie producentem komputerów osobistych. Na taki stan rzeczy miał wpływ zakup działu PC należącego do amerykańskiego giganta, firmy IBM, dokonany w 2005 roku. Kwota za jaką został on zakupiony przez Lenovo to 650 mln dolarów amerykańskich w gotówce oraz 600 mln w postaci akcji firmy. Z pewnością zakup działu PC od tak cenionego i doświadczonego producenta jakim jest IBM wpłynął na dalszy rozwój i jej obecną pozycję na rynku. Należy podkreślić, iż nie jest to najdroższy z zakupów dokonanych przez chińską firmę. W 2014 roku Lenovo odkupiło bowiem od amerykańskiego przedsiębiorstwa Google inną znaną markę - Motorola Mobility.

Firma Lenovo została założona w 1985 roku w Chinach w mieście Beijing, gdzie do dziś ma swoją siedzibę. Druga główna siedziba firmy zlokalizowana została w późniejszym czasie na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, a konkretnie w Morrisville w Północnej Karolinie. Głównym założycielem firmy był Liu Chuanzhi, który utworzył firmę wraz z grupą dziesięciu zdolnych inżynierów przy stosunkowo skromnym budżecie wynoszącym 200 000 juanów. Wszyscy pierwsi pracownicy firmy Lenovo, czyli wspomniany już Liu Chuanzhi oraz jego dziesięciu inżynierów byli związani z Instytutem Technologii Komputerowych działającym przy Chińskiej Akadami Nauk. W celu założenia firmy konieczne było spotkanie z przedstawicielami instytutu. Właśnie w trakcie tego spotkania została ustalona i zaakceptowana nazwa firmy - Legend. Obecnie używana przez firmę nazwa została wykorzystana dopiero w 2003 roku, kiedy to postanowiono zrezygnować z nazwy Legend z powodu planów ekspansji poza terytorium Chin. Okazało się, iż sporo organizacji stosuje tą nazwę. Aby wyróżnić się na innych rynkach firma przyjęła zupełnie nową nazwę – Lenovo, która stanowi połączenie dotychczasowej nazwy (Legend) oraz łacińskiego słowa „novo”, które oznacza „nowy”. W ten sposób powstała nazwa największego obecnie producenta PC na świecie, a jednocześnie jednego z największych producentów elektroniki, bowiem firma Lenovo oprócz komputerów osobistych w swojej ofercie ma również inne urządzenia elektroniczne. Wśród nich należy wyróżnić laptopy (kilka serii różniących się podzespołami i możliwościami), tablety (w tym innowacyjny tablet Yoga), smartfony, monitory oraz projektory multimedialne.

W naszym kraju firma Lenovo cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem wśród konsumentów ze względu na bardzo dobry stosunek jakości i możliwości sprzętu do jego ceny. Sprzęt firmy Lenovo można nabyć chociażby za pośrednictwem firmy Senetic z Katowic. W jej ofercie można znaleźć m.in. stacje robocze, notebooki, monitory, a także podzespoły i akcesoria, które Lenovo również ma w swojej bogatej ofercie. Sprzęt tej chińskiej firmy może nie przykuwa oka stroną wizualną (tak jak w przypadku notebooków z serii ThinkPad), natomiast jest niesamowicie funkcjonalny i stosunkowo tani. Warto zatem zwrócić na niego uwagę i zmienić swoje zdanie o chińskich produktach.

 

 

 

Komunikaty Firm

Źródło: Publikacja opłacona

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa Twojej firmy pojawiła się w DI, skorzystaj z naszej usługi Komunikaty Firm. Po szczegóły pisz pod adres kf@di24.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR