Leasing bez BIK? To możliwe, ale...

02-08-2015, 19:59

Dla wielu przedsiębiorców leasing to sposób na korzystanie z samochodu, przy jednoczesnym odpisywaniu różnych kosztów. Jedyne koszty, które przedsiębiorca musi ponieść, najczęściej są związane z obsługą leasingu i samymi ratami leasingowymi. Dlatego decyzja, jaką należy podjąć, dotyczy tego, czy firma skorzysta z leasingu finansowego czy operacyjnego, bowiem każdy z nich pozwala klientom na korzystanie z innych odpisów uwzględnianych w księgach rachunkowych.

Warto pamiętać, że leasing samochodu osobowego to produkt, z którego mogą skorzystać jedynie klienci, którzy mają dobrą historię kredytową. Co to w praktyce oznacza? Dla wielu firm udzielających leasingu ważne jest, aby klienci, którzy będą korzystać z samochodów czy sprzętu w ramach leasingu, regularnie spłacali raty leasingu. Dlatego klienci, którzy z powodu zalegania z różnego rodzaju płatnościami względem banku czy innych wierzycieli znaleźli się w rejestrze BIK czy w Krajowym Rejestrze Dłużników, mają zazwyczaj ograniczone możliwości skorzystania z tradycyjnego leasingu. 

reklama

W przypadku takich klientów również jest możliwe korzystanie z leasingu, przy czym podobnie jak w przypadku pożyczek bez BIK, podobnie leasing bez sprawdzania klienta w BIK czy KRD jest dostępny na rynku, jednak będzie dla klienta dużo droższy. Jeśli firma ma problemy z płynnością finansową, a pojawiające się opóźnienia w płatnościach wierzytelności zdarzają się jej dosyć często, wówczas leasing, a w szczególności leasing bez BIK, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy kilkudniowe opóźnienie w płatności, aby firma udzielająca leasingu bez BIK wystawiła wezwanie do zapłaty. Takie wezwania oczywiście są płatne, a za nieterminową zapłatę dłużnik musi również dodatkowo zapłacić.

Co się dzieje, jeśli i w tym terminie rata leasingowa oraz wspomniane opłaty nie zostaną uregulowane? Leasingodawca może rozwiązać umowę leasingu, a wznowienie umowy może klienta kosztować nawet kilkaset złotych. Po podliczeniu wszystkich kosztów, na które wchodzą raty bieżące i zaległe, odsetki, koszty wystawienia wezwań oraz koszty wznowienia umowy, może się okazać, że jedna nieterminowo spłacona rata leasingu kosztuje tyle, co kilka rat opłaconych w terminie.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona

Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.


To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: