Lawinowo rośnie liczba trojanów bankowych

20-02-2008, 08:51

W 2007 roku wykryto o 463% więcej trojanów bankowych niż w roku 2006 - alarmuje Laboratorium PandaLabs. Oznacza, to że cyberprzestępcy konsekwentnie realizują swój cel - kradzieży, bez szczególnego rozgłosu, jak największej ilości poufnych danych dostępowych

Cyberprzestępcy od kilku lat nie szukają już sławy, nie „bawią się” w tworzenie wirusów, lecz nastawiają przede wszystkim na korzyści finansowe, jakie mogą osiągnąć dzięki swojej działalności. Dlatego codziennie pojawia się nawet kilka tysięcy nowych złośliwych kodów - informują eksperci od bezpieczeństwa komputerowego.

Przestępcy internetowi szczególnie chętnie wybierają trojany bankowe, ponieważ narzędzia te są bardzo skuteczne i pozwalają wykradać numery kont, hasła i inne dane, które umożliwiają okradanie kont użytkowników bankowości internetowej.

Tak duża liczba wykrytych trojanów bankowych wynika również z tego, że coraz doskonalsze są narzędzia do identyfikacji niebezpiecznego oprogramowania. Nie oznacza to jednak, że internauci mogą w pełni zdać się na zabezpieczające ich systemy narzędzia. W obronie przed tego typu zagrożeniami zawsze ogromną rolę odgrywa także zdrowy rozsądek, czujność oraz stosowana profilaktyka.

Zatem oprócz stosowania systemów zabezpieczeń, takich jak programy antywirusowe, zapory sieciowe (firewall) czy programy antyspyware należy unikać:

  • otwieranie wiadomości e-mail od nieznanych nadawców
  • klikania odsyłaczy znajdujących się w poczcie elektronicznej lub w wiadomościach z komunikatorów internetowych (zaleca się ręczne wpisywanie adresów w przeglądarkach)
  • pobierania podejrzanych plików za pomocą sieci P2P

Ponadto powinno się regularnie aktualizować zainstalowany system oraz programy w celu naprawienia luk w zabezpieczeniach, które mogłyby zostać wykorzystane do wprowadzenia do systemu złośliwego kodu.

Sonda
Czy korzystasz ze skanerów antywirusowych online?
  • Tak
  • Nie
  • Pierwszy raz o nich czytam
wyniki  komentarze

Od czasu do czasu warto także przeskanować komputer, wykorzystując dostępne w internecie darmowe skanery antywirusowe online. Kilka adresów poniżej:

Skaner Panda Security TotalScan

Skaner Kaspersky Lab

Skaner Trend Micro HouseCall

Skaner ESET NOD32

Skaner ArcaOnline

Skaner Dr.Web

Skaner MKS


Źródło: Panda Software
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy