Lato 2010 niekorzystne dla elektroniki - nadchodzą burze

24-06-2010, 15:37

Użytkownicy komputerów i sprzętu elektronicznego powinni uważnie zapoznać się z prognozami na tegoroczne lato. Według synoptyków czekają nas burzowe wakacje z dużymi wahaniami temperatur, a te niekorzystnie wypływają na nasz sprzęt.

Stowarzyszenie Polskich Łowców Burz (Skywarn Polska) informuje o coraz częstszym występowaniu tego typu gwałtownych zjawisk pogodowych w naszym kraju. Kapryśna i groźna aura może nie tylko popsuć wakacje, ale także doprowadzić do zniszczenia sprzętu komputerowego. Na szczęście można tego uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad.

- Ze zniszczoną przez burze elektroniką jest trochę tak, jak z wypadkami samochodowymi. Wprawdzie wszyscy o nich wiedzą, ale kiedy to przydarzy się właśnie nam, jesteśmy pełni niedowierzania i złości - mówi Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w firmie Ever. - Wystarczy poczytać fora internetowe, żeby zorientować się, jak wiele osób straciło podzespoły i dane w czasie gwałtownej burzy. Jednocześnie widać, jak wielu internautów szuka informacji o sposobach zabezpieczeń przed wyładowaniami atmosferycznymi – dodaje Piątkiewicz.

>> Czytaj też: Nie noś odtwarzacza jeśli nadciąga burza

Trudności z zachowaniem "burzowego BHP" mogą mieć jedynie pracoholicy, których zawsze trudno oderwać od służbowych zajęć. Najlepszą bowiem metodą na zaoszczędzenie na awariach jest odłączenie sprzętu elektronicznego od sieci zasilającej. W czasie burzy jest ona narażona na działanie wyładowań atmosferycznych o ogromnych mocach.

Efektem mogą być bardzo nagłe wahania zasilania, tzw. przepięcia, które mogą między innymi doprowadzić do spalenia podzespołów komputerowych. Dlatego użytkownicy notebooków powinni wówczas pracować w trybie bateryjnym. Tym bardziej, że burze trwają zwykle dość krótko, więc akumulator powinien dać sobie radę z podtrzymaniem zasilania do czasu uspokojenia pogody.

Sonda
Jak zabezpieczasz się przed burzą?
  • UPS
  • Listwa zabezpieczająca
  • Inne
  • Nie używam nic
wyniki  komentarze

Jeśli korzystamy z notebooka, powinniśmy też rozważyć wykorzystanie specjalnej listwy zabezpieczającej, która stanowi ogniwo pośrednie pomiędzy gniazdkiem a pecetem. Producenci takiego sprzętu ochronnego oferują m.in. wersje dla internautów.

Tego rodzaju listwy zabezpieczające są dodatkowo wyposażone w specjalny filtr, który zapewnia ochronę zainstalowanego modemu komputerowego i telefonu cyfrowego. W razie nagłego przepięcia w sieci bezpiecznik w listwie przepali się, co spowoduje natychmiastowe odłączenie zasilania. W praktyce oznacza to, że siłę uderzenia bierze na siebie listwa, a nie sprzęt komputerowy.

>> Czytaj też: Jak chronić komputer i dane przed burzą

Jeszcze lepszym, choć przy okazji droższym, rozwiązaniem wydaje się zasilacz awaryjny UPS. Nie tylko ochroni sprzęt przed zmianami napięcia w sieci, ale w razie braku zasilania pozwoli na spokojne dokończenie pilnych zadań i wyłączenie komputera zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Niezależnie od tego, z jak dobrego zasilacza korzystamy, specjaliści radzą wykonywać regularny backup kluczowych danych. I nie chodzi tu już tylko o uniknięcie strat finansowych, które mogą mieć miejsce głównie w przypadku firm, ale także o oszczędność czasu. Odzyskiwanie czy odtwarzanie niektórych dokumentów może być nie tylko długotrwałe, ale także pracochłonne.

Warto również pamiętać, że na przepięcia narażone są także sieci internetowe oraz kable antenowe. Dlatego komputer w czasie burzy powinien być odłączony zarówno od gniazdka modemowego, jak i antenowego.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag burzetag bezpieczeństwotag backup
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31