Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

"Łącząc Europę": 50 mld euro na rozbudowę sieci i e-usług

19-10-2011, 14:16

Plan wsparcia inwestycji o wartości 50 mld euro w celu poprawy europejskiej sieci transportowej, energetycznej i cyfrowej przedstawiła Komisja Europejska. Instrument o nazwie "Łącząc Europę" ma finansować projekty, dzięki którym uzupełnione zostaną brakujące połączenia we wspomnianych sieciach. Zakładane jest pozyskiwanie finansowania ze źródeł prywatnych oraz umożliwienie wykorzystania instrumentów finansowych, takich jak gwarancje i obligacje projektowe.

Pakiet dotyczący instrumentu "Łącząc Europę" wdraża zobowiązania podjęte przez Komisję w ramach propozycji dotyczących wieloletnich ram finansowych z dnia 29 czerwca 2011 r. W ramach tego instrumentu przewidziano:

  • 31,7 mld euro na usunięcie brakujących połączeń i wąskich gardeł w transporcie,
  • 9,1 mld euro na inwestycje w sieci energetyczne,
  • 9,2 mld euro na wsparcie inwestycji w szybkie i bardzo szybkie sieci szerokopasmowe oraz ogólnoeuropejskie usługi cyfrowe.

Jeśli chodzi o inwestycje w sieci, to europejska agenda cyfrowa wyznacza cele dotyczące dostępu do sieci szerokopasmowej, zgodnie z którymi do 2020 r. wszyscy powinni mieć dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 30 Mbps, przy czym przynajmniej połowa gospodarstw domowych – do sieci o przepustowości powyżej 100 Mbps.

W obszarze usług cyfrowych pieniądze przeznaczone zostaną na dotacje wspierające powstanie infrastruktury potrzebnej do rozbudowy usług w zakresie identyfikacji elektronicznej, elektronicznych zamówień publicznych, elektronicznej dokumentacji leczenia, portalu Europeana, e-sprawiedliwości oraz usług celnych. Pieniądze pozwolą zapewnić interoperacyjność i pokryją koszty utrzymania infrastruktury na szczeblu europejskim, łączącej infrastrukturę poszczególnych państw członkowskich.

Czytaj: Galileo: Pierwsze satelity będą wystrzelone w czwartek

Komisja Europejska liczy na to, że nowy instrument wzmocni jednolity rynek. Ma on również uczynić europejską gospodarkę bardziej ekologiczną i nowoczesną dzięki wspieraniu czystszych form transportu oraz dzięki ułatwianiu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Dofinansowanie sieci energetycznych ma przyczynić się do dalszej integracji wewnętrznego rynku energii, ograniczyć zależność energetyczną UE i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw.

Przede wszystkim Komisja oczekuje, że inwestycje zrealizowane dzięki instrumentowi "Łącząc Europę" będą stanowić rodzaj katalizatora finansowania ze źródeł prywatnych i publicznych, ponieważ dzięki nim projekty staną się bardziej wiarygodne i obniży się ich profil ryzyka. Po raz pierwszy Komisja proponuje jeden instrument finansowania dla trzech różnych sektorów.

Aby zapewnić finansowanie instrumentu "Łącząc Europę", Komisja przyjęła również zasady dotyczące inicjatywy w zakresie obligacji projektowych w ramach strategii "Europa 2020".

W sumie w skład przyjętego dziś pakietu wniosków wchodzi trzy komunikaty i cztery wnioski, w tym wniosek w sprawie rozporządzenia ustanawiającego instrument "Łącząc Europę" oraz wnioski w sprawie wytycznych dla różnych sieci. Pełne teksty wniosków można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej.

Czytaj: UE: Dostęp do sieci operatorów zasiedziałych - potrzebne jednolite regulacje?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR