Kwas foliowy – nie tylko dla kobiet w ciąży

20-10-2017, 06:41

Kwas foliowy kojarzony jest z preparatem, który powinny przyjmować kobiety w ciąży. Oczywiście jest to prawda, jednak warto pamiętać, że kwas foliowy to w rzeczywistości witamina z grupy B. W organizmie pełni wiele funkcji, a najważniejsza z nich dotyczy regulacji wzrostu komórki.

Kwas foliowy dla lepszej pracy mózgu

O ile przyjmowanie kwasu foliowego przez ciężarne kobiety jest niezwykle popularne, o tyle nie zawsze jasna jest rola, jaką witamina B9 pełni w organizmie. Podstawową funkcją jest regulacja wzrostu komórek – to oznacza, że dzięki kwasowi foliowemu komórki osiągają pożądaną wielkość, czyli taką, która umożliwia im jak najefektywniejsze działanie. Witamin B9 jest przepisywana kobietom w ciąży ze względu na jej udział w regulacji wielkości i wagi urodzeniowej płodu. Warto jednak pamiętać, że kwas foliowy bierze udział w tworzeniu się cewy nerwowej płodu, dzięki czemu jednocześnie zapobiega poważnym wadom genetycznym – w tym nawet niewykształceniu się mózgu.

Witamina B9 idealna dla układu nerwowego

Kwas foliowy jest prawdziwym zbawieniem dla pracy układu nerwowego także u dorosłych osób. To dzięki niemu produkowane są dwa neuroprzekaźniki, które odpowiadają za nasze samopoczucie – mowa o noradrenalinie i oczywiście serotoninie. Pierwszy z przekaźników pomaga w codziennej aktywności, z kolei serotonina uspokaja i pozwala na długi i kojący sen.

Zadbaj o swoje serce

Układ krwionośny coraz częściej pada ofiarą różnych chorób, m.in. miażdżycy. Niektóre ze schorzeń są konsekwencją niewłaściwego trybu życia. Kwas foliowy do pewnego stopnia wpływa na ryzyko rozwoju części chorób. Uznaje się np., że wysoki poziom homocysteiny, jednego z aminokwasów, może sprzyjać powstawaniu chorób miażdżycowych. Z kolei witamina B9 bierze udział w regulowaniu poziomu tego związku tak, by jego poziom nie przekraczał pewnych wartości. Warto wiedzieć, że kwas foliowy wpływa zresztą pozytywnie na cały układ krwionośny – ma wkład w produkcję czerwonych krwinek.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: