Kurtka naładuje telefon, odtwarzacz...

06-11-2007, 10:29

Kurtka, która będzie pozwalała na podłączenie doń urządzeń przenośnych i doładowywanie baterii w trakcie poruszania się, to najnowszy pomysł naukowców z Australii.

Nad kurtką-ładowarką pracują obecnie naukowcy z australijskiej agencji CSIRO. Organizacja ta otrzymała w ostatnim czasie 4,1 mln USD na prowadzenie badań nad urządzeniem określanym jako FIED (Flexible Integrated Energy Device).

Urządzenie wygląda jak zwykłe ubranie. Na jego barkach umieszczone są jednak generatory energii, wykorzystujące materiały piezoelektryczne. W czasie rozciągania i ściskania tkaniny mogą one wytwarzać prąd, który następnie magazynowany jest w akumulatorze umieszczonym na brzuchu.

Umieszczone w kurtce baterie można również naładować zwyczajnie podpinając kurtkę do gniazdka. Tak czy owak użytkownik może mieć ze sobą dodatkowy zapas energii.

FIED jest rozwijany z myślą o zastosowaniach militarnych. Dzięki niemu żołnierze będą mogli stosować na polu walki nowoczesny sprzęt wymagający zasilania. Nie da się jednak ukryć że kurtka-ładowarka może spodobać się wielbicielom urządzeń przenośnych, które dzięki niej mogłyby stać się jeszcze bardziej mobilne. Być może FIED znalazłby również zastosowanie w medycynie.

Niektórzy komentatorzy już wróżą kurtce karierę "w cywilu", ale nie da sie ukryć, że wprowadzenie urządzenia na rynek nie będzie łatwe. Noszona w kurtce bateria będzie zwiększać ciężar ubioru i może sprawiać problemy w czasie prania.

Następny artykuł » zamknij

Telepraca dla ekspertów

Źródło: CSIRO
Tematy pokrewne:  

tag urządzenia przenośnetag FIEDtag CSIRO
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031