Kupiłeś dekoder? Możesz pozwać TVP

Michał Fura 16-10-2009, 18:02

TVP zakodowała sygnał dopiero co stworzonej telewizji satelitarnej. Nadawcy i odbiorcy, którzy kupili dekodery, mogą pozwać spółkę i domagać się odszkodowań, gdyż TVP obiecywała, że sygnał satelitarny będzie bezpłatny.

Zakodowanie kanałów platformy satelitarnej przez TVP grozi firmie procesami. Mogą je wytoczyć zarówno widzowie, jak i sprzedawcy dekoderów. Według wyliczeń DGP wartość potencjalnych odszkodowań to 24 mln zł.

Odszkodowanie za dekoder

Na razie w wyjątkowo niekomfortowej sytuacji znaleźli się widzowie, którzy kupili dekodery. Według wcześniejszych deklaracji przedstawicieli spółki, z oferty platformy TVP mieli korzystać za darmo. Jedynym warunkiem, który trzeba było spełnić, by z niej skorzystać, był zakup dekodera. Jego cena waha się między 400 a 700 zł. Według ustaleń DGP, w ciągu ostatnich trzech tygodni sprzedano w Polsce około 40 tys. takich odbiorników.

Zbiorowy pozew przeciwko TVP

W piątek 9 października zarząd TVP pod kierownictwem nowego prezesa Bogusława Szwedo zmienił plany: sygnał czterech kanałów został zakodowany.  Sprawa może skończyć się w sądzie. Klienci próbują na razie reklamować dekodery u dystrybutorów, a ci bezradnie rozkładają ręce. Janusz Sulisz zebrał już ponad 2,5 tys. podpisów pod petycją do TVP. Domaga się w niej ponownego odkodowania sygnału. Z naszych informacji wynika, że o zbiorowym pozwie przeciwko TVP rozmawiają już dystrybutorzy. Niektórzy z nich zamówili sprzęt, który teraz leży w magazynach.

Pytani przez DGP prawnicy przyznają: istnieje możliwość domagania się odszkodowania. Ale to nie koniec problemów. Kłopoty TVP na jeszcze większą skalę zaczną się wtedy, jeśli nowy zarząd telewizji wycofa się z pomysłu platformy.

Szczegóły w Forsal.pl w artykule TVP może utonąć w pozwach sądowych

Michał Fura

Forsal.pl


Źródło: Forsal.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031