Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Który robak jest naj...?

27-03-2008, 10:28

Największy szkodliwy program ma rozmiar ponad 200 MB, a najbardziej pazerny trojan atakował jednocześnie 44 banki – wynika z listy najbardziej charakterystycznych szkodników opracowanej przez firmę Kaspersky Lab.

Jest wiele rankingów wirusów, robaków i trojanów. Możemy się z nich dowiedzieć które szkodniki są często wykrywane na komputerach lub w ruchu pocztowym. Nie zawsze daje to jednak obraz ich uciążliwości. Ranking wirusów najbardziej charakterystycznych w ciekawy sposób pokazuje do czego te programy są zdolne.

Z rankingu dowiadujemy się, że najbardziej pazernym trojanem lutego był Banker.cjj, który atakował on jednocześnie 44 banki. Z kolei wśród trojanów atakujących systemy płatności online najbardziej pazerny okazał się Banker.iei, który wziął na celownik użytkowników czterech różnych systemów płatności.

Według firmy Kaspersky Lab najbardziej ukradkowym programem w ubiegłym miesiącu był Small.to. Został on spakowany przy pomocy... 10 różnych pakerów.

Za najmniejszy szkodliwy program uznano trojana KillFiles.gm, który ważył tylko 12 bajtów. Mimo to był uciążliwy – potrafił wyczyścić cały dysk C. Jeszcze bardziej uciążliwy okazał się trojan KillWin.cs, który mimo małego rozmiaru (27 bajtów) potrafi "zabić" systemu Windows.

Największy szkodliwy program to Haradong.ct, którego rozmiar wynosi aż 226 MB! Z kolei program najbardziej szkodliwy to według specjalistów Agobot.gen. Potrafi on wyłączać wiele różnych rozwiązań bezpieczeństwa, usuwać pliki oraz procesy.

W kategorii szkodnika najbardziej rozpowszechnionego w ruchu pocztowym zwyciężył robak Netsky.q, który w lutym stanowił prawie 36% całego zainfekowanego ruchu pocztowego.

Najbardziej rozpowszechnioną rodzina trojanów okazał się w lutym Trojan-PSW.Win32.Onlinegames posiadający aż 1 092 modyfikacji. Z kolei tytuł najbardziej rozpowszechnionej rodziny wirusów/robaków przypadł po raz kolejny szkodnikom Warezov. Posiadały one w lutym stosunkowo niewiele, bo 30 modyfikacji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR