Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Księgi wieczyste online - 20 mln wglądów po roku

16-06-2011, 14:15

Wygląda na to, że elektroniczna księga wieczysta (EKW) to kolejna po e-sądzie udana internetowa inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości. Mija rok od uruchomienia systemu EKW, a liczba wglądów do wpisu osiągnęła niemal 20 mln.

Dziś (16 czerwca) minął rok od uruchomienia EKW. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że już w pierwszym dniu po uruchomieniu usługi na stronę ekw.ms.gov.pl weszło ponad 100 tysięcy osób. W ciągu roku liczba wglądów do elektronicznych ksiąg wieczystych urosła do 19.782.664. Każdego dnia na stronę ekw.ms.gov.pl jest średnio ponad 58 tysięcy wejść.

>>> Czytaj: e-Protokół w sądach - przetarg rozstrzygnięty

- Do czasu uruchomienia tego rozwiązania księgę wieczystą można było przejrzeć w sądzie. Dla wielu stanowiło to sporą uciążliwość, choćby ze względu na konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce. Od roku możemy to zrobić bez wychodzenia z domu. Oczywiście za darmo. Zainteresowanie, jakim cieszy się elektroniczna księga wieczysta, jest dowodem na to, jak bardzo oczekiwanym było uruchomienie tego rodzaju usługi – mówił minister Krzysztof Kwiatkowski.

Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Treść księgi  znajdującej się w Centralnej Bazie Danych można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd. Zdaniem ministerstwa swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększył bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami, bo sprawdzenie treści księgi wieczystej możliwe jest nawet w chwili podpisywania umowy zakupu.

Powyższe nie oznacza, że EKW nie ma żadnych wad. Zwracano już uwagę na to, że dzięki systemowi osoby niepowołane mogły uzyskać dostęp do wrażliwych danych osobowych. Również Generalny Inspektor Ochrony Danych miał zastrzeżenia co do ilości informacji dostępnych w ramach systemu.

>>> Czytaj: GIODO przymierza się do kontroli Narodowego Spisu Powszechnego


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR