Księgi wieczyste: Odpisy uzyskamy elektronicznie i sami je wydrukujemy

19-12-2012, 08:18

Odpis z księgi wieczystej będzie można uzyskać elektronicznie, a ponadto ułatwione będzie wyszukiwanie tych ksiąg dla instytucji publicznych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Dziennik Internautów wspominał już, że Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych, a służy temu właśnie nowelizacja Ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wczoraj projekt tej nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów.

Nowe przepisy wprowadzą nowy rodzaj dokumentu - wyciąg z księgi wieczystej obejmujący  wskazane działy. Będzie on tańszy od odpisu, co zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości może spowodować wzrost zainteresowania usługą.

Dokumenty uzyskasz przez internet

Co więcej, odpisy z ksiąg wieczystych, wyciągi i zaświadczenia o zamknięciu księgi będzie można uzyskiwać przez internet. Obywatel złoży wniosek elektronicznie i dostanie dokument w wersji elektronicznej do samodzielnego wydrukowania i ten wydruk będzie pod względem prawnym równy dokumentom papierowym wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW).

Możliwość uzyskania dokumentów elektronicznie będzie dodatkiem do metod "tradycyjnych", które nadal będą dostępne.

zdjęcie
fot. Nestor Panelo (lic. CC)

Łatwiejsze przeszukiwanie ksiąg

Nowe przepisy wprowadzą też możliwość wyszukania księgi wieczystej przez wskazane w ustawie podmioty publiczne. Instytucje te będą mogły przeszukiwać księgi m.in. po danych osobowych właściciela, co ułatwi i przyspieszy ustalenie np. majątku dłużnika. Usługa ta będzie generalnie płatna, ale sądy, prokuratury, ZUS i organy administracji rządowej będą zwolnione z opłat.

Sonda
Korzystałeś już z ksiąg wieczystych przez internet?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Ustawa zagwarantuje e-dostęp

Rząd chce również uregulować dostęp do ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu. Co prawda już teraz taki dostęp istnieje, ale jest on realizowany jedynie na podstawie przepisów wykonawczych. W momencie uregulowania tego e-dostępu przepisami ustawy będzie to niekwestionowany standard. Tak jak dotychczas, przeglądanie księgi będzie wymagało podania jej numeru, a sama księga musi być zamieszczona w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW). 

Obecne plany zakładają, że od 1 lipca 2013 r. możliwe będzie przeglądanie księgi wieczystej i uzyskanie wyciągów z księgi wieczystej, ale dopiero od początku 2014 r. będzie można elektronicznie składać wnioski o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu.

Poniżej projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31