KRRiT o wyroku na blogera: to naruszenie wolności prasy

GazetaPrawna.pl 02-02-2011, 16:54

Naruszeniem wolności prasy nazwała w swoim stanowisku KRRiT wyrok poznańskiego sądu w sprawie blogera Łukasza Kasprowicza. Został on skazany na zakaz wykonywania zawodu dziennikarza przez rok za wpisy dotyczące działalności burmistrz Mosiny (Wielkopolskie).

Wyrok zapadł w ubiegłym tygodniu w sądzie w Poznaniu. Dziennikarz lokalnej gazety został skazany za wpisy na internetowym blogu. Proces wytoczyła mu burmistrz Mosiny Zofia Springer, która poczuła się obrażona wpisami krytykującymi jej decyzje. Sąd uznał, że dziennikarz dopuścił się zniesławienia. Poza rocznym zakazem publikowania artykułów Kasprowicz został też skazany m.in. na karę 300 godzin prac społecznych oraz zobowiązany do opublikowania przeprosin.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w stanowisku zamieszczonym na jej stronie internetowej wyraziła "głębokie zaniepokojenie wydanym orzeczeniem".

"Niepokój budzi sytuacja, w której politycy prowadzą polemikę z prasą za pomocą przepisów prawa karnego. Wymierzony przez poznański sąd zakaz wykonywania zawodu dziennikarza przez okres jednego roku stanowi poważne ograniczenie wolności prasy. Praktyka taka narusza jeden z filarów państwa demokratycznego, jakim jest prawo do wolnego i nieskrępowanego głoszenia swoich poglądów" - napisano w stanowisku KRRiT.

Jej zdaniem spory dotyczące ochrony dóbr osobistych powinny być rozstrzygane pomiędzy stronami na drodze cywilnoprawnej, a tym bardziej w sytuacji, jeżeli stronami sporu są polityk i dziennikarz.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. KRRiT o wyroku na blogera: to naruszenie wolności prasy

PAP

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930