Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Krócej czekamy na przyłączenie do sieci TP

29-08-2008, 10:25

Jakość usług Telekomunikacji Polskiej wydaje się poprawiać. Czas oczekiwania na przyłączenie do sieci i naprawę uszkodzenia jest krótszy. Niezrealizowanym wskaźnikiem jest natomiast czas oczekiwania na połączenie – wynika z opublikowanej przez UKE analizy wskaźników dostępności i jakości usługi powszechnej w I półroczu 2008 r.

Telekomunikacja Polska jest przedsiębiorcą wyznaczonym do świadczenia tzw. usługi powszechnej, czyli zestawu podstawowych usług telekomunikacyjnych, które mają być świadczone wszystkim obywatelom po przystępnych cenach. TP ma w związku z tym pewne obowiązki, ale także przywileje. Jeśli świadczenie usługi powszechnej okaże się nieopłacalne to operatorowi przysługuje dopłata.

Wskaźniki jakości usługi powszechnej określa rozporządzenie wydane przez Ministra Infrastruktury. Jednocześnie wartości tych wskaźników określane są przez Prezesa UKE w oparciu o ofertę złożoną przez TP w ramach konkursu na przedsiębiorcę wyznaczonego.

Dostępność usługi TP

Jednym z wspomnianych wskaźników jest wskaźnik dostępności obrazujący czas oczekiwania na przyłączenie do sieci. Z informacji UKE wynika, że w I półroczu 2008 r. czas oczekiwania, w którym zrealizowano 95 % zamówień, w poszczególnych strefach numeracyjnych był zróżnicowany i wynosił od 15 do 22 dni bieżących. Wymagany decyzjami Prezesa UKE wskaźnik ten na rok 2008 wynosi nie więcej niż 21 dni bieżących.

TP w jednej strefie numeracyjnej (Kielce) nie osiągnęła wymaganego wskaźnika - wyniósł on tam 22 dni bieżące. Jest to wynik lepszy niż w ubiegłym roku, kiedy to w 21 strefach numeracyjnych TP nie osiągnęła wymaganego wskaźnika

Także w przypadku wskaźnika czasu oczekiwania, w którym zrealizowano 99% zamówień, zauważa się jego zróżnicowanie. Wskaźnik ten w poszczególnych strefach numeracyjnych wynosił od 21 do 75 dni bieżących, podczas gdy wymagany decyzjami Prezesa UKE wskaźnik ten na rok 2008 wynosi nie więcej niż 23 dni bieżące. Aż w 29 strefach numeracyjnych TP nie osiągnęła wymaganego wskaźnika.

Z kolei wskaźnik odsetka zamówień zrealizowanych w uzgodnionym terminie, określony w decyzjach Prezesa UKE dla roku 2008 na poziomie nie mniejszym niż 90%, zgodnie z obliczeniami TP został osiągnięty przez Spółkę we wszystkich strefach numeracyjnych i wynosił od 92,2 do 99,2%.

Jakość usługi

Jeśli chodzi o wskaźniki jakości usługi TP, to jedynym, który w 2007 r. nie został przez TP zrealizowany, jest wskaźnik "czas usunięcia uszkodzenia". Z analizy UKE wynika, że w I półroczu 2008 r. wskaźnik ten w całości został przez TP zrealizowany. Czas oczekiwania na naprawę 80% uszkodzeń na łączach dostępu mieścił się w przedziale: od 13 godzin bieżących w 1 strefie numeracyjnej (Białystok) do 20 godzin bieżących w 5 strefach numeracyjnych (Częstochowa, Włocławek, Toruń, Gdańsk i Szczecin).

Sonda
A jak Ty oceniasz usługi TP?
  • są na najwyższym poziomie
  • nie jest idealnie, ale poprawia się
  • jest coraz gorzej
  • jest fatalnie
wyniki  komentarze

Nie został natomiast zrealizowany - w przeciwieństwie do roku 2007 - jeden z parametrów wskaźnika "czas zestawienia połączenia", tj. średni czas zestawiania połączeń krajowych. Wartości tego parametru osiągnięte w 2 strefach numeracyjnych (Przemyśl i Ostrołęka) przekraczały jego wartość dopuszczalną - określoną w drodze wspomnianych uprzednio decyzji na poziomie 2 sekund.

Z opublikowanej przez UKE analizy dowiadujemy się również, że wskaźnik sprawnych aparatów publicznych w poszczególnych strefach kształtował się w przedziale: od 97,9% w 2 strefach numeracyjnych (Przemyśl i Zamość) do 99,3% w 2 strefach numeracyjnych (Lublin i Białystok).

Jeśli chodzi wskaźnik reklamacji faktur to w poszczególnych strefach kształtował się w przedziale: od 0,15% w 2 strefach numeracyjnych (Kraków i Rzeszów) do 0,07% w 1 strefie numeracyjnej (Chełm).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach UKE


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE