Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Krew utajona w kale – co oznacza?

25-06-2019, 06:03

Zaburzenia w obrębie układu pokarmowego czy też pojawianie się krwi w kale, mogą sugerować rozwój różnego rodzaju schorzeń. Konieczna jest wizyta lekarska i przeprowadzenie diagnostyki, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Krew utajona w kale to podstawowe badanie stosowane w takich sytuacjach.

Krew utajona w kale

Krew utajona w kale to badanie, które pozwala wykryć większą ilość niż występująca naturalnie, czyli niefizjologiczną. Jest to o tyle pomocne, że taki stan związany może być z rakiem jelita grubego. Minimalne ilości krwi wydalane są z kałem każdego dnia, ale żadne testy nie mają szans ich wykryć. Jeśli w badaniu krew staje się widoczna, zachodzi podejrzenie rozwoju choroby, niekoniecznie jednak nowotworowej.

Badanie, którym jest krew utajona w kale, jest pomocne w określaniu przyczyn występującej niedokrwistości. Gdy do niej dochodzi, odczuwane mogą być objawy, jak nadmierne męczenie się czy przyspieszone tętno w spoczynku. Ponadto pojawiają się kołatania serca.

Krew w stolcu może się pojawiać, gdy dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego, spowodowanego hemoroidami, nowotworem, chorobami zapalnymi jelit, polipami, krwawiącym wrzodem, jak i zachyłkami jelita. Jako przyczynę wymienia się także połknięcie krwi.

 

Dodatni wynik – i co dalej?

Uzyskanie dodatniego wyniku staje się powodem do dalszej diagnostyki. Pośród niej wymienia się kilka badań. Może zaistnieć konieczność wykonania kolonoskopii, która pozwala ocenić stan całego jelita grubego. Do zbadania tylko dolnego odcinka jelita grubego, wystarczy sigmoidoskopia. W zależności od potrzeb, lekarz może zlecić badanie z podwójnym kontrastem, czyli serię zdjęć RTG całej jamy brzusznej, które wykonywane są po podaniu środka kontrastującego.

Jeśli badanie, jakim jest krew utajona w kale, daje wynik ujemny, ale pacjent wciąż zmaga się z dolegliwościami lokalizowanymi po stronie układu pokarmowego, niezbędna jest dalsza diagnostyka. Wykonanie bowiem opisywanego badania i jego ujemny wynik, wskazują jedynie na brak krwi w kale, ale nie wykluczają rozwoju innych jednostek chorobowych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik