Kredyty na założenie firmy - lipiec 2011

W lipcu ruszyła Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej - platforma, która teoretycznie bez wychodzenia z domu pozwala na założenie firmy. Jednak rejestracja firmy to dopiero początek drogi dla młodego przedsiębiorcy. Jego największym wyzwaniem jest zdobycie finansowania przedsięwzięcia.

Bankier.pl przeanalizował oferty wszystkich banków, aby sprawdzić, czy i w jakim zakresie nowo powstałe firmy mogą liczyć na pieniądze z instytucji finansowych. Okazuje się, że tylko kilka banków udziela kredytu na start, pozostałe instytucje stawiają na linie kredytowe w koncie lub salda debetowe. Nadal jednak gros banków nie jest zainteresowanych oferowaniem produktów dla firm dopiero rozpoczynających działalność. Wolą skupić się na firmach, które funkcjonują na rynku od dłuższego czasu.

FM Bank, Idea Bank oraz Getin Bank to instytucje, które w swojej ofercie mają kredyt na start dla rozpoczynających przygodę z własnym biznesem. Dwa pierwsze to banki dedykowane przedsiębiorcom - nie dziwi więc, że starają się jako swoich klientów pozyskać „nowych” przedsiębiorców. Oczywiście w każdym przypadku uzyskanie kredytu na start obwarowane jest warunkami, które należy spełnić. FM Bank wymaga chociażby przedstawienia biznesplanu, Getin Bank wyznaczył minimalny wiek kredytobiorcy, a Idea Bank żąda zabezpieczenia hipotecznego. W tej ostatniej ofercie można jednak zyskać najwięcej pieniędzy - nawet do 200 tys. zł.

>> Czytaj także: Rusza 70 mln kredytu dla start-upów od FM Banku w ramach unijnego programu Progress

Sporo produktów dla nowych przedsiębiorców ma Polbank, jednak jego oferta jest skierowana tylko do przedstawicieli wolnych zawodów. Na kredyt w wysokości nawet 1 mln zł mogą więc liczyć głównie lekarze, biegli księgowi, komornicy, architekci, tłumacze przysięgli. Nietypowy jest także Kredyt inwestycyjny MSP oferowany przez PKO BP - jest on bowiem skierowany głównie do firm już działających, jednak podciągany jest do grupy kredytów na start. Można go bowiem przeznaczyć chociażby na zakup sprzętu czy gruntu potrzebnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Pozostałe propozycje innych banków to głównie linie kredytowe w koncie. W tej grupie produktów najwięcej pieniędzy można uzyskać z linii kredytowej oferowanej przez Lukas Bank - do 300 tys. zł. Jednak uwaga - bank wymaga zabezpieczenia w postaci cesji wierzytelności z rachunku oszczędnościowego lub lokaty, prowadzonych w Lukas Banku, należących do kredytobiorców lub osób trzecich. Środki na nich zdeponowane nie mogą być niższe od 110% wnioskowanej kwoty. Podobną sytuację napotykamy w Citi Handlowym - by uzyskać do 250 tys. zł, 100% wysokości kredytu musi być zabezpieczone gotówką.

>> Czytaj także: Lokata na start Getin Banku – pod lupą

Linię kredytową na start oferują także Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Pekao SA oraz mBank - ten ostatni oferuje najniższą kwotę dla młodego przedsiębiorcy, bo maksymalnie 10 tys. zł. Młody przedsiębiorca może również skorzystać z Salda Debetowego w MultiBanku. Do zdobycia jest do 20 tys. zł.

Szczegółowe zestawienie ofert można znaleźć w serwisie Bankier.pl, w artykule Barbary Sielickiej i Honoraty Miś pt. Kredyty na założenie firmy - lipiec 2011.


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031