Kradzieże kabli - kary dla złodziei nie wystarczą

25-11-2011, 08:01

Jak rozwiązać problem kradzieży kabli telekomunikacyjnych? UKE zastanawia się nad tym od pewnego czasu. Wczoraj odbyło się spotkanie z operatorami, na którym padły propozycje rozwiązania problemu.

Na zaproszenie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawiciele firm i Izb Branżowych spotkali się 24 listopada 2011 r. w siedzibie UKE. Celem spotkania było zapoznanie się ze skalą zjawiska kradzieży kabli oraz podjęcie wspólnych działań walki z tą patologią.

W trakcie spotkania przedstawiciele największy polskich firm telekomunikacyjnych przedstawili skalę zjawiska kradzieży kabli w ich sieciach. Okazuje się, że operatorzy telekomunikacyjni odnotowują coraz większą liczbę takich kradzieży. Tylko Telekomunikacja Polska zanotowała w zeszłym roku ponad 7 tys. takich przypadków. To znaczny wzrost w stosunku do 2009 roku, kiedy odnotowano blisko 3 tys. kradzieży. Wynikająca z tego dewastacja infrastruktury dotyka także przedsiębiorców energetycznych i spółki kolejowe.

Czytaj: Policja: nielegalne oprogramowanie o wartości 5,5 mln zł

Operatorzy podkreślali, że aby przeciwdziałać temu zjawisku, należy nie tylko stosować wyższy wymiar kary dla złodziei (dziś najczęściej unikają oni odpowiedzialności ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu). Trzeba się też zastanowić nad regulacjami w zakresie obrotu miedzią i złomem.

Prezes UKE zaproponowała podjęcie różnych działań. Z jednej strony konieczne są zmiany legislacyjne, które ułatwią walkę ze złodziejami, z drugiej - także wypracowanie metod, które usprawnią współpracę z policją w tym zakresie. Przedstawiciele UKE podkreślili również znaczenie podjęcia wspólnej akcji społecznej, która uwrażliwiłaby społeczeństwo na ten problem.

Ustalono, że zostanie powołany komitet sterujący, w którego skład wejdą przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych, firm energetycznych i kolejowych, izb gospodarczych oraz UKE. Jego pierwszym zadaniem będzie ustalenie priorytetów i harmonogramu wspólnych działań, których celem ma być przeciwdziałanie zjawisku kradzieży i dewastacji infrastruktury teleinformatycznej.

W 2010 roku tylko w przypadku stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej Telekomunikacji Polskiej wskutek kradzieży kabli telekomunikacyjnych ponad pół miliona abonentów było pozbawionych łączności, z czego 2500 dotyczyło pozbawienia łączności służb ratunkowych, szpitali czy jednostek oświaty. Natomiast w 2011 roku, po trzecim kwartale, liczba uszkodzonych łączy wskutek kradzieży kabli telekomunikacyjnych osiągnęła prawie 400 tys. łączy abonenckich, w tym ponad 1900 uszkodzeń dotyczyło pozbawienia łączności służb ratunkowych, szpitali czy jednostek oświaty.

Czytaj: Rozdano „Złote blachy” 2010


Źródło: UKE
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031