"Kradną WiFi" nawet w pracy

24-08-2007, 09:59

Za granicą coraz częściej dochodzi do aresztowań osób, które bez pozwolenia korzystają z cudzych połączeń WiFi. Nie zmienia to faktu, że proceder ten jest dość częsty i nierzadko przyznają się do niego pracownicy, których firmy wyposażyły w urządzenia przenośne.

W dotyczących bezpieczeństwa badaniach przeprowadzonych przez US National Cyber Security Alliance oraz firmę Cisco zapytano pracowników m. in. o to, czy korzystają z cudzych siedzi bezprzewodowych bez pozwolenia właścicieli. Okazało się, ze robi tak co trzeci badany. Tłumaczenia są różne: "moja sieć akurat nie działała", "nie chcę płacić za własne łączę", "właściciel nic nie wie, więc jest OK".

Badanie pokazało również, że kradzież sygnału WiFi szczególnie popularna jest w Chinach (gdzie robi to 54% pracowników) oraz w Niemczech (46%).

Tymczasem na osoby korzystające bez pozwolenia z sieci WiFi zwraca się coraz częściej uwagę, zarówno w USA jak i w Europie. Kilka dni temu w Londynie policja aresztowała mężczyznę, który zwrócił uwagę funkcjonariuszy policyjnej pomocy środowiskowej (PCOS) ponieważ siedział na murku ogrodowym z laptopem na kolanach.

W Wielkiej Brytanii nieuczciwe uzyskanie dostępu do usług komunikacji elektronicznej jest naruszeniem przepisów ustawy Communications Act wydanej w 2003 roku. Rzecznik Londyńskiej policji przyznał, że nie było to pierwszy raz, kiedy zatrzymano osobę podejrzaną o łamanie tych przepisów. Nie potrafił jednak przytoczyć przykładu osoby skazanej za taki czyn. Z informacji zebranych przez serwis PC World wynika, że nie ma obecnie w Wielkiej Brytanii żadnej specjalnej akcji przeciwko osobom nielegalnie korzystającym z sieci WiFi.

Podobne sprawy były już odnotowywane w USA. W Polsce jak dotąd nie było głośno o przypadkach aresztowania lub skazania osób za taki czyn.

Warto przeczytać:

  Tematy pokrewne:  

  tag Cisco Communications Acttag CCA
    
  znajdź w serwisie


  RSS - Wywiad
  Wywiad  
  RSS - Interwencje
  RSS - Porady
  Porady  
  RSS - Listy
  Listy  
  « Sierpień 2020»
  PoWtŚrCzwPtSbNd
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31