Koszty podatkowe w praktyce

15-01-2019, 14:35

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w zakresie podatku dochodowego, opodatkowuje się z zasady dochód. Dochodem natomiast jest suma obliczona poprzez porównanie przychodów z kosztami ich uzyskania, w danym roku podatkowym. Jeżeli suma wykazuje nadwyżkę - podatnik ma do czynienia z dochodem, zaś jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów - pojawia się strata z danego źródła przychodów. W praktyce jednak często dochodzi do sytuacji, że podatnicy nie wiedzą czy dany koszt można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu. Czym one są i jaka jest praktyka w tym zakresie?

mat partnera

Ustawa i podstawy prawne

Zgodnie z art. 22 ustawy Podatek dochodowy od osób fizycznych, za koszt uzyskania przychodu należy uznawać koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Koszt uzyskania przychodu stanowią również opłaty recyklingowe. Ustawodawca zalicza do nich także wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczych programów emerytalnych. Koszt uzyskania przychodu to także faktycznie poniesione wydatki na nabycie lub wytworzenie składników majątku podatnika (z określonymi wyjątkami) oraz wydatki na nabycie lub wytworzenie składnika majątku podatnika.

Generalnie, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Praktyka i interpretacje

Praktyka zauważyła dość ogólne sformułowania ustawowe. W przepisach podatnik nie znajdzie enumeratywnego wyliczenia kosztu uzyskania przychodu. Te ogólniki mogą prowadzić do powstawania pewnych wątpliwości. Dlatego też, na przestrzeni lat praktyka dodatkowo wypracowała dodatkowe zasady i przesłanki, których użycie pozwala na jaśniejsze zasady kwalifikacji wydatków do kosztu uzyskania przychodu (kosztów podatkowych).

  • według orzecznictwa ważny jest wpływ danego wydatku na wysokość osiągniętego przychodu;

  • kluczowe może być istnienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionym wypadkiem, a przychodami;

  • związek pomiędzy przychodami i wydatkami musi być oparty o zasady zdrowego rozsądku;

  • ocena kosztu, w zakresie zakwalifikowania jako koszt uzyskania przychodu, powinna być indywidualna dla każdej sytuacji.

Podsumowanie i rekomendacje

Koszty uzyskania przychodu zostały zdefiniowane przez ustawodawcę, poprzez wskazanie cech charakterystycznych tych kosztów, umożliwiających zakwalifikowanie ich do grupy „koszt uzyskania przychodu”. Warto jednak pamiętać, że podatnik sam oblicza swoje zobowiązania podatkowe (zasada samonaliczania), dlatego to on odpowiedzialny jest za wskazanie wysokości zobowiązania podatkowego – po stronie podatnika jest naliczenie kosztów i odpowiednia ich kwalifikacja. Organy podatkowe mają natomiast zagwarantowane prawa, umożliwiające im weryfikację pracy podatnika. Dlatego dodatkowo poza wskazaniami ogólnymi, podatnik może opierać się na utrwalonej praktyce, orzecznictwie oraz interpretacjach organów skarbowych. W sytuacjach nietypowych czasami warto skontaktować się ze specjalistą w zakresie podatków, w celu uniknięcia ewentualnych negatywnych konsekwencji prawnych, w tym karnych (i karno-skarbowych).


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag podatkitag koszty podatkowetag komunikat firmy
To warto przeczytaćRSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: