"Kosmiczny" katalog narzędzi od Mozilli

10-07-2009, 08:16

Stworzenie katalogu wszystkich narzędzi dla twórców aplikacji internetowych to nowy cel Mozilli. Katalog ten jest już dostępny i ma nietypową, iście kosmiczną formę.

Ben Galbraith napisał na blogu Mozilla Labs, że nawet osobom mocno zainteresowanym tworzeniem aplikacji internetowych trudno jest śledzić wszystkie pojawiające się narzędzia dla programistów. Aby pomóc programistom w zapoznaniu się z nimi, ekipa Mozilli postanowiła stworzyć pierwszy spis narzędzi.

Katalog Open Web Tools Directory znajdziemy pod adresem tools.mozilla.com. Do jego przeglądania potrzebna jest nowa przeglądarka, np. Firefox 3.5, Safari 4, Chrome 2 lub Opera 9. Katalog ma bardzo nietypową formę - miniatury reprezentujące określone narzędzia przedstawiono na tle gwieździstego nieba.

Open Web Tools Directory
fot. DI, zrzut z ekranu - Open Web Tools Directory

Kiedy klikniemy w miniaturkę, w dymku wyświetla się informacja o projekcie oraz link do strony projektu. Na dole znajdziemy przyciski z kategoriami narzędzi (np. projektowanie, debugowanie itd.), które spowodują wyświetlenie wybranych projektów w uporządkowany sposób. Jest także wyszukiwarka oraz link do katalogu w prostej wersji HTML (Plain HTML Version).

Osoby, które chciałaby dodać do katalogu swoje własne narzędzie, mogą skorzystać z udostępnionego przez Mozillę formularza. Nowe wpisy mają być sprawdzane i dodawane do bazy tak szybko, jak to możliwe. Mozilla planuje teraz wprowadzenie nowych form wyświetlania wpisów i dodanie do katalogu funkcji społecznościowych.

Katalog narzędzi w takiej "kosmicznej" formie może początkowo wydawać się zbędnie efekciarski i niewygodny. Trzeba jednak przyznać, że zachęca on do spontanicznego klikania w miniaturki i poznawania nowych projektów. To przewaga nad tradycyjnymi katalogami, w których najczęściej tylko szukamy tego, co jest nam potrzebne.


Źródło: Mozilla Labs Blog
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930