Kosmiczne technologie wykorzystywane podczas Euro 2012

09-06-2012, 19:27

Choć piłkarze twardo stąpają po murawie, to w XXI wieku imprezy masowe takie, jak mistrzostwa Europy, nie mogłyby się odbyć bez pomocy technologii kosmicznych i satelitów.

Wczoraj informowaliśmy w Dzienniku Internautów o petycji do Premiera w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jak tłumaczą organizatorzy akcji zbierania podpisów, to się Polsce po prostu opłaci - niezależnie od członkostwa w ESA w latach 2014-2020 nasz kraj przekaże na kosmiczne programy UE ponad 2 mld zł, część tej kwoty wróci do Polski w formie projektów. Jeżeli przystąpimy do ESA, będzie to co najmniej 80%, w przeciwnym wypadku - zaledwie 5%.

Różnica znaczna, tylko co to ma wspólnego z Euro 2012 - spytacie. Otóż rozwiązaniom stosowanym w przemyśle kosmicznym - ze względu na uciążliwe warunki, w jakich są wykorzystywane - stawiane są wysokie wymagania dotyczące niezawodności, masy, wytrzymałości, wydajności, długości pracy itd. Wszystkie te cechy sprawiają, że technologie kosmiczne są bardzo atrakcyjne także dla innych dziedzin gospodarki oraz... sportu.
Prześledźmy to litera po literze:

A jak Algonix – technologia ultradźwiękowego leczenia kontuzji sportowych, opracowana przez NASA.

B jak bezpieczeństwo. Na czas Euro 2012 został uruchomiony system zarządzania kryzysowego SAFER. Służby zabezpieczające stadiony, kibiców, piłkarzy i strefy około stadionowe muszą dysponować specjalną, niezależną i przede wszystkim niezawodną infrastrukturą sieci telefonów/komunikacji i/lub internetu. Dzięki temu dostępne są także najświeższe zdjęcia i mapy satelitarne okolic stadionów, stref kibica, lotnisk i innych węzłów transportowych.

D jak Direct-To-Home – jedna z najpopularniejszych technologii satelitarnych, jaką wykorzystujemy na co dzień. Pozwala na odbiór sygnałów transmitowanych z satelity bezpośrednio antenami satelitarnymi przy oknach naszych domów i mieszkań. Dzięki tej technologii widzowie np. w Brazylii będą mogli oglądać na żywo mecze rozgrywane na stadionach w Polsce i na Ukrainie.

E jak Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) – wspomniana wyżej międzyrządowa organizacja państw europejskich zajmująca się eksploracją przestrzeni kosmicznej, badaniami kosmicznymi, kreowaniem nowych technologii i implementowaniem ich w życiu codziennym. Jest niezależna od Unii Europejskiej, ale ściśle z nią współpracuje (stąd obowiązkowa składka). Wstąpienie Polski w jej struktury umożliwi polskim firmom i instytucjom uczestnictwo w programach naukowo-badawczych, które poszerzą w przyszłości „kosmiczny alfabet” o nowe produkty i usługi.

G jak GPS, czyli system nawigacji satelitarnej – stanowi podstawę działania wielu usług, z których korzystamy na co dzień. Kibicom przede wszystkim wskaże drogę do hoteli, restauracji i stadionów; zaopatrzeniowcom pozwoli zoptymalizować trasę rozwożenia towarów; inżynierom, dzięki którym powstały stadiony, pozwolił na stworzenie trójwymiarowych planów placów budów; a potrzebującym pomocy umożliwi jej wezwanie z jednoczesnym wysłaniem danych o lokalizacji. GPS jest amerykańskim systemem działającym na całym świecie. Jego rosyjskim odpowiednikiem jest GLONASS, natomiast system GALILEO, o którym nie raz wspominaliśmy w DI, będzie europejską odpowiedzią na potrzebę niezależności Starego Kontynentu w aspekcie lokalizacji satelitarnej.

H jak Hot Bird – jeden z dwóch najpopularniejszych satelitów transmitujących polskie kanały telewizyjne. Korzystają z niego odbiorcy komercyjnych platform cyfrowych. TVP, która obsługuje transmisje meczy, nadaje przez satelity Astra. Pomyślcie sami, czym byłoby wydarzenie sportowe bez transmisji na żywo...

I jak infrastruktura łącznościowa – dzięki satelitom możemy cieszyć się mobilnym internetem, połączeniami międzykontynentalnymi, telefonią satelitarną (na terenach niezurbanizowanych ważną dla turystów i reporterów, a w Europie, dla służb ratowniczych, jako łączność awaryjna). Z 500 terminali łączności satelitarnej korzysta również system poboru opłat drogowych viaTOLL.

K jak korki – popularna nazwa obuwia do gry w piłkę nożną. Producenci obuwia sportowego zaczerpnęli z butów noszonych przez astronautów amortyzujące podeszwy i pomysł wentylowania butów.

Ł jak Łeonid Kadeniuk – pierwszy astronauta niepodległej Ukrainy i jeden z 50 oficjalnych ukraińskich przyjaciół Euro 2012.

N jak NASTRAN (dziś znany jako MSC.Nastran), to jedna z najpowszechniej używanych aplikacji komputerowych stworzonych przez NASA i jeden z najpowszechniej używanych programów do obliczeń inżynieryjnych. Algorytmy w nim zawarte stanowią rdzenie wielu programów komputerowych do projektowania budynków, maszyn i urządzeń. Powstają w nim obliczenia inżynieryjne nie tylko stadionów piłkarskich, hal sportowych, pawilonów wystawienniczych, ale też wieżowców i elektrowni.

P jak pożarniczy sprzęt – strażacy zabezpieczający stadiony są wyposażeni w butle, maski i inny osprzęt, który wykorzystuje technologie opracowane przez NASA na potrzeby programu Apollo, takie jak lekkie stopy aluminium czy bezcewkowe krótkofalówki.

Q jak Quartz – spopularyzowana przez misje kosmiczne stabilna podstawa czasu w postaci elektrycznie stymulowanego kryształu kwarcu znajduje się w każdym sędziowskim zegarku i stoperze, a także w milionach zegarków na naszych rękach.

R jak roboty polskiej produkcji, które mają dbać o bezpieczeństwo pirotechniczne Euro. Astronautyka jest dziedziną najbardziej stymulującą rozwój robotyki i zdalnego sterowania. Misje kosmiczne zawsze odbywają się w niesprzyjającym środowisku i przy ograniczonej ilości energii, przestrzeni czy masy pozostającej w dyspozycji inżynierów.

S jak SAFER (Services and Applications For Emergency Response) – wspomniany już europejski mechanizm szybkiego pozyskiwania zdjęć satelitarnych obszarów dotkniętych kataklizmami lub katastrofami. Polska aktywowała system na czas Euro 2012, aby w sytuacji krytycznej skorzystać z jego usług.

T jak Temper – opracowana przez NASA w latach 70. pianka elastyczna z pamięcią kształtu często chroni golenie piłkarzy. Powstają z niej również bardzo wygodne materace.

V jak VSAT – ogólna nazwa technologii łączności satelitarnej. Stosuje się ją m.in. w mobilnych wozach transmisyjnych. Bez nich niemożliwe byłoby nadawanie na żywo spoza studiów telewizyjnych. Zobaczymy je więc przy stadionach, strefach kibiców i w innych miejscach, skąd będą realizowane programy poświęcone Euro 2012.

Z jak zdjęcia satelitarne – te wykonywane z wysokości kilkuset kilometrów wspomagają planowanie, projektowanie i budowę infrastruktury na poziomie krajowym, a także pozwalają planować nam trasę dojazdu w serwisach nawigacyjnych. Te wykonywane z wyższych orbit służą do śledzenia i prognozowania pogody. Zdjęcia satelitarne są nieodzowne przy zarządzaniu kryzysowym. Pierwszy europejski satelita wysokorozdzielczy Pleiades-1 wykonał już zdjęcia miast-organizatorów, dostarczając aktualnego materiału do analiz.

Ż jak żywność – piłkarscy turyści zasmakują w Polsce i na Ukrainie wielu nowych dań i produktów. O ich jakości u wielu dostawców i producentów zaświadcza certyfikat HACCP. Powstał on na zlecenie NASA, która szukała sposobów na produkcję i pakowanie żywności, które ograniczyłyby ryzyko pojawienia się bakterii chorobotwórczych lub toksyn i zminimalizowałyby ilość okruchów w jedzeniu (mogących zanieczyścić wnętrza statków kosmicznych i wyposażenia).

Czytaj więcej: Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej? Tak, to się opłaca!


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930