Koobface nie daje za wygraną

15-03-2010, 19:14

Cyberprzestępcy nieustannie monitorują liczbę serwerów kontroli robaka Koobface atakującego serwisy społecznościowe takie, jak Facebook czy Twitter. Gdy liczba aktywnych serwerów spada do krytycznego poziomu, implementują kilkadziesiąt nowych - zauważyli analitycy firmy Kaspersky Lab.

Liczba serwerów kontroli robaka Koobface
fot. Kaspersky Lab - Liczba serwerów kontroli robaka Koobface
Według ekspertów z Kaspersky Lab w ciągu ostatnich dwóch tygodni aktywne serwery kontroli robaka Koobface były blokowane lub oczyszczane średnio trzy razy dziennie. Ich liczba stale zmniejszała się: podczas gdy 25 lutego wynosiła 107, 8 marca zaledwie 71. Następnie - w ciągu zaledwie 48 godzin - liczba takich serwerów, służących do przekazywania poleceń i uaktualnień do wszystkich zainfekowanych komputerów, wzrosła dwukrotnie (z 71 do 142).

>> Czytaj także: Facebook osaczony przez cyberprzestępców

- Całkowita liczba serwerów robaka Koobface ciągle zmienia się, w ciągu kilku tygodni może zmniejszyć się z ponad setki do poniżej setki, a następnie powrócić do poprzedniego poziomu. Wygląda na to, że gdy w sieci jest 100 serwerów, gang robaka Koobface jest spokojny - podsumowuje Stefan Tanase, straszy analityk regionalny z Kaspersky Lab EEMEA.

Jego zdaniem osoby stojące za tym szkodnikiem wolą również, aby serwery kontroli były rozproszone po całym świecie i pochodziły od różnych dostawców usług internetowych - ich zablokowanie staje się wówczas trudniejsze. Jednak ciągle większość serwerów robaka Koobface znajduje się w Stanach Zjednoczonych.


Źródło: Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy