Konta bankowe nawet dla bezdomnych - jest rezolucja Parlament Europejskiego

06-07-2012, 08:59

Wprowadzenie kont bankowych dla ludzi o niskich dochodach, niemających nawet adresu zamieszkania, poparło w ubiegłą środę 585 europosłów. To dopiero rezolucja Parlamentu. Konkretne przepisy w tym zakresie stworzy Komisja Europejska.

ACTA nie była jedyną ważną sprawą, będącą przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego w ubiegłą środę. Przyjęto też rezolucję w sprawie systemu automatycznego powiadamiania o wypadkach eCall i właśnie rezolucję dotyczącą usług bankowych.

Dziennik Internautów już miesiąc temu pisał o tej rezolucji. Europosłów niepokoi to, że 30 mln dorosłych obywateli UE nie ma konta bankowego. Najczęściej są to ludzie bezdomni i o niskich dochodach, studenci uczący się za granicą oraz tymczasowi pracownicy z innych krajów unijnych. Te osoby nie mogą dokonywać przelewów, przyjmować wpłat na konto, nie mogą okazać wyciągu z konta, czyli są wyłączone z niektórych rodzajów transakcji.

Czytaj: Wirtualna ofensywa, realne pieniądze

Europosłowie chcą to zmienić. Przyjęli rezolucję wzywającą Komisję Europejską do opracowania przepisów, które będą wymagać od banków oferowania prostych kont bankowych do podstawowych transakcji. Banki i inne instytucje oferujące rachunki płatnicze nie będą mogły odmówić udzielenia takiego konta z powodów takich, jak niskie dochody, rodzaj zatrudnienia, historia kredytowa lub poziom zadłużenia.

Dostawcy usług płatniczych powinni być zobowiązani do zapewnienia, że wśród produktów, które oferują, podstawowe konto płatnicze jest zawsze najtańsze spośród proponowanych usług. Taki najprostszy rachunek ma udostępniać posiadaczowi przyjmowanie wpłat, opłacanie rachunków i podatków, kupowanie produktów i usług, wypłaty z rachunku oraz możliwość uzyskania wyciągu z konta.

Co istotne, nie będzie można uzależnić otworzenia takiego konta od zakupu innego produktu czy usługi.

Sonda
Czy potrzebne są przepisy wprowadzające tanie konta dla wszystkich?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Rezolucję w sprawie kont bankowych uchwalono na sesji plenarnej w Strasburgu 4 lipca. Poparło ją 585 deputowanych, przeciw - było 68, a 5 wstrzymało się od głosu. Stosunkowo nieliczna grupa deputowanych, którzy byli przeciwni rezolucji, uważa, że banki same powinny decydować dla kogo świadczą usługi.

Można też spotkać się z argumentem, że konta i tak są tanie, a nie ma ich ten, kto nie chce. Prawdą jest jednak, że w niektórych krajach już funkcjonują rozwiązania prawne gwarantujące konto i w tych krajach liczba osób nieposiadających rachunku bankowego rzeczywiście spadła.

Czytaj: Bankowość elektroniczna: Polska w ogonie, ale nadrabia


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy